PoradyLajfhakiJuż wiem, co pszczoły robią zimą. One wcale nie odpoczywają

Już wiem, co pszczoły robią zimą. One wcale nie odpoczywają

co robią pszczoły zimą, fot. Getty Images
co robią pszczoły zimą, fot. Getty Images
16.10.2023 13:22

Owady te intensywnie pracowały od wiosny, zbierając nektar. Jednak wraz z nadejściem niższych temperatur, znikają one z pola widzenia. Wielu z nas pewnie zastanawia się, co robią pszczoły zimą. Odpowiedź jest prosta.

Bez nich nie byłoby i ludzi, ponieważ pszczoły są podstawą w naszym ekosystemie. Zapylają wiele owoców oraz warzyw, dzięki czemu zbieramy obfite plony. Mimo to z roku na rok jest ich coraz mniej, dlatego należy o nie szczególnie dbać. Jednak co porabiają pszczoły zimą, kiedy nektar został zebrany, a miód zrobiony?

Co robią pszczoły zimą?

Okazuje się, że w przeciwieństwie do innych owadów, pszczoły wcale nie idą spać. Tworzą one tzw. zimowle, czyli pszczele zimowisko. Jest to czas, który rozpoczyna się po ostatnim wylocie jesienią i trwa aż do pierwszego oblotu na wiosnę. Jednak, kiedy zima jest ciepła, a pogoda sprzyjająca, to owady wychodzą z ula i wykonują loty oczyszczające. Przez całą zimę zbijają się w "kłąb zimowy", czyli w grupę, która pozwala utrzymać im odpowiednią temperaturę. Jak się okazuje, może ona wynosić nawet 33 stopnie Celsjusza. To bardzo ważne, ponieważ poniżej 8 stopni Celsjusza ciała pszczół sztywnieją, przez co owady umierają. Kłąb zajmuje kilka ramek w ulu, a na jego środku znajduje się królowa, ponieważ jest to najcieplejsze miejsce. Wtedy pszczoły spożywają zgromadzony przez całe lato pokarm, aby dotrwać do wiosny.

Obraz

Co się dziele w ulu w mroźne dni?

  • Te owady pracują niezależnie od zmieniającej się pory roku. Powstały przez nie kłąb wymaga opieki, czyli utrzymania stałej temperatury. Pszczoły wykonują tę pracę zmianowo. Zadanie nie jest łatwe, a polega na machaniu skrzydełkami, aby wytworzyła się energia.
  • Kiedy pszczoły są dobrze przygotowane do zimy, to bez problemu przetrwają mroźne miesiące. Jednak często zdarza się tzw. osyp pszczół, który jest naturalnym zjawiskiem. To nic innego, jak martwe pszczoły w środku ula, które nie były na tyle silne, aby przeżyć. Przed zimą należy dobrze zabezpieczyć też ul przed drapieżnikami np. kunami lub gryzoniami.
Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także