PoradyLajfhakiJuż wiem, gdzie nie trzymać leków. Popełniałam najgorszy błąd, a teraz dbam o zdrowie

Już wiem, gdzie nie trzymać leków. Popełniałam najgorszy błąd, a teraz dbam o zdrowie

gdzie nie trzymać leków, fot. Genialne
gdzie nie trzymać leków, fot. Genialne
02.10.2023 18:21

Zazwyczaj przechowujemy je w koszykach lub pojemnikach, aby były zgromadzone w jednym miejscu. W razie potrzeby to bardzo ułatwia nam znalezienie odpowiedniego medykamentu. Jednak okazuje się, że nie każde miejsce im służy. Podpowiadamy, gdzie nie trzymać leków.

W każdym domu powinna znajdować się dobrze wyposażona apteczka, ponieważ nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co może się wydarzyć. Oprócz witamin i tabletek na ból głowy, warto mieć też bandaże, plastry oraz leki na szereg schorzeń, które można zaleczyć bez interwencji lekarskiej. Kluczem do ich skuteczności jest świeżość, która pozwala na bezpiecznie przyjmowanie.

Gdzie nie trzymać leków?

Domowe apteczki znajdują się często w łazienkach, ponieważ to miejsce, gdzie przechowujemy większość chemicznych produktów. Jednak nie jest to najlepszy wybór ze względu na wysoką wilgotność oraz temperaturę, która często się waha. Te dwa czynniki działają negatywnie na strukturę i właściwości lekarstw. Zazwyczaj substancje w nich zawarte krystalizują się lub zaczynają być płynne, a zawarte w nich składniki odżywcze rozkładają się na części pierwsze. Trzymanie ich w szafce również nie ograniczy dostępu tych negatywnych czynników, ponieważ często pod ich wpływem na meblach oraz ścianach łazienkowych pojawia się pleśń. Przyjmowanie leków trzymanych w tym pomieszczeniu może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Obraz

Jak zauważyć, że lek był źle trzymany?

Zmiana w strukturze i konsystencji to tylko najczęstsze znaki, że z lekami coś jest nie tak. Tabletki zazwyczaj też pęcznieją lub są kleiste, a kapsułki pękają. Nie inaczej jest z maściami, które mogą się jakby rozwarstwiać, natomiast płyny często mętnieją. Leki też zmieniają kolor i zapach, co już powinno nas zaniepokoić. Równie niebezpieczne może okazać się uszkodzone opakowanie, które mogło zniszczyć się pod wpływem wilgoci. Tak samo pod żadnym pozorem nie należy zażywać leków po terminie ich ważności.

Woman's hand pours the medicine pills out of the bottle
Woman's hand pours the medicine pills out of the bottle

Gdzie i jak trzymać leki?

Najlepszą lokalizacją na domową apteczkę będzie suche, chłodne i ciemne miejsce. Powinno mieścić się z daleka od źródeł ciepła. Dobrym pomysłem będzie sypialnia lub kuchnia, a nawet specjalna skrzynia na leki. Pamiętaj, że niektóre z lekarstw wymagają przechowywania w lodówce. Koniecznie je tam trzymaj, aby zachowały swoje właściwości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także