NewsyZamiast wyrzucać, będziemy odnosić do sklepów. Kaucja za plastikowe butelki coraz bliżej

Zamiast wyrzucać, będziemy odnosić do sklepów. Kaucja za plastikowe butelki coraz bliżej

kaucja za plastikowe butelki, fot. Freepik
kaucja za plastikowe butelki, fot. Freepik
17.06.2023 11:29

To, o czym mówiło się od dawna, powoli staje się faktem. Od 2025 roku w Polsce ma obowiązywać kaucja za plastikowe butelki. Projekt ustawy w tej sprawie przyjęła już Rada Ministrów.

Tzw. ustawa "kaucyjna" ma dostosować polskie prawo do unijnej dyrektywy, której celem jest zwiększenie poziomu recyklingu. To jedno z wielu działań w tym kierunku. Niedawno informowaliśmy o tym, że w myśl unijnych przepisów niebawem wszystkie napoje będą miały nakrętki na stałe przytwierdzone do butelek. Projekt nowego prawa przyjęła niedawno Rada Ministrów. W dalszej kolejności ustawa musi przejść przez Sejm i Senat oraz zostać podpisana przez Prezydenta RP. Już teraz warto wiedzieć, co zmieni ten dokument.

Jaka będzie kaucja za plastikowe butelki?

Obecnie kaucję płacimy tylko za szklane butelki, najczęściej o pojemności 0,5 l. Nowe prawo ma poszerzyć katalog opakowań objętych systemem kaucyjnym. Zwrotną opłatę w wysokości 50 gr będzie trzeba wnosić za jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów (chodzi o opakowania, w których kupujemy wodę, sok, nektar czy mleko). System obejmie także szklane butelki wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 l oraz metalowe puszki o pojemności do 1 l.

Kaucja za plastikowe butelki ma obowiązywać od 2025 r.
Kaucja za plastikowe butelki ma obowiązywać od 2025 r.

Gdzie będziemy oddawać plastikowe butelki?

Zgodnie z projektem ustawy plastikowe butelki oraz pozostałe opakowania wymienione w dokumencie będzie można oddawać w sklepach i to bez okazania paragonu. Obowiązek przyjmowania ich i zwracania klientom kaucji będą miały sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych. Każdy z nich będzie musiał opracować własny system przyjmowania opakowań. Mogą to być skrzynki obsługiwane przez pracownika lub specjalne automaty, które wypłacą kaucję po wrzuceniu do nich butelek. Natomiast małe sklepy nie będą zobligowane do przyjmowania opakowań objętych kaucją. Będą mogły to robić na zasadzie dobrowolności.

Kaucja za plastikowe butelki ma wynosić 50 gr. Fot. Freepik
Kaucja za plastikowe butelki ma wynosić 50 gr. Fot. Freepik

Co to da?

Poszerzenie katalogu opakowań objętych kaucją o m.in. plastikowe butelki oraz metalowe puszki ma zwiększyć poziom recyklingu. Zgodnie z unijną dyrektywą poziom przetwarzania jednorazowych plastikowych butelek powinien osiągnąć 77 proc. już w 2025 r., a później jeszcze wzrosnąć. W 2029 r. odsetek butelek poddawanych recyklingowi musi wynosić 90 proc.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także