PoradyLajfhakiKiedy liście ogórków zaczynają żółknąć, sięgam po produkt z apteki za 2 złote

Kiedy liście ogórków zaczynają żółknąć, sięgam po produkt z apteki za 2 złote

żółte liście ogórka, fot. Getty Images
żółte liście ogórka, fot. Getty Images
27.07.2023 10:18

Od wielu lat ogórki są warzywem sadzonym w przydomowych ogródkach. Zyskały sobie popularność za sprawą swojego smaku. Podpowiadamy jak sprawić, aby żółte liście ogórka zniknęły na zawsze.

Warzywa te mają swoje wymagania, a przede wszystkim potrzebują dużej ilości wody. To właśnie ona wpływa na ich smak i soczystość. Mimo to nie zawsze udaje się utrzymywać ogórki w dobrej kondycji. Wszystko przez atakujące je choroby lub szkodniki. W efekcie nie mamy plonów, a liście rośliny szybko się zażółcają. Jednak istnieje na to  remedium.

Jakie wymagania mają ogórki?

Przede wszystkim potrzebują ciepłego i dobrze nasłonecznionego miejsca, które będzie osłonione od wiatru. Należy zasadzić je na glebie żyznej, czyli próchniczej. Dzięki temu pozyskają z niej to, co najlepsze. Jeszcze jesienią warto jest zmieszać ziemię z obornikiem. To sprawi, że ogórki obficie zaowocują. Podczas całego czasu wegetacji trzeba dbać o regularne podlewanie i nawożenie warzyw. W przeciwnym razie nasze starania pójdą na marne. Można też wykonywać raz na jakiś czas opryski, które ochronią liście przed chorobami lub szkodnikami. Ważne jest to, aby stosować preparaty ekologiczne. Ich głównym plusem jest to, że nie wpłyną negatywnie na warzywa.

czym podlewać ogórki, fot. freepik
czym podlewać ogórki, fot. freepik

Dlaczego ogórek ma żółte liście?

Kiedy naszych starań na powierzchni liści zaczynają pojawiać się żółtawe plamy, to niejednemu ogrodnikowi przyśpiesza tętno. Warto wiedzieć, że ogórki to bardzo delikatne warzywa, które są podatne na różne choroby. Dlatego już od momentu posadzenia należy je wzmacniać opryskami lub nawozami. Żółte liście to objaw rozwijającej się choroby.

Obraz

Sposób na żółte liście

Najlepiej sięgnąć wtedy po wodę utlenioną, czyli nadtlenek wodoru, który służy nie tylko do przemywania ran. Oprysk lub odżywka z tego preparatu zwiększa odporność ogórków, wzmacnia ich korzenie, przyśpiesza wzrost oraz natlenia glebę. Do 1 litra wody wlej 20 ml roztworu 3% z apteki. Po zmieszaniu produktów ze sobą powstaje mocny środek leczniczy, który szybko zniweluje objawy choroby. Oprysk należy stosować raz na tydzień, co da najlepsze efekty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także