UrodaFryzuryKiedy myć włosy: rano czy wieczorem? Wielu Polaków popełnia ten sam błąd

Kiedy myć włosy: rano czy wieczorem? Wielu Polaków popełnia ten sam błąd

Kobieta myjąca włosy pod prysznicem
Kobieta myjąca włosy pod prysznicem
Źródło zdjęć: © Getty Images | torwai

04.11.2023 17:25

Piękne i zadbane włosy to nie tylko kwestia stosowania odpowiednich kosmetyków. Trzeba również wiedzieć, jak często oraz kiedy je myć, by dobrze się prezentowały. Wyjaśniamy, co zrobić, by twoja czupryna zawsze wyglądała efektownie.

Każdy ma własne teorie na temat tego, jak należy dbać o włosy. Niestety, niektóre bywają szkodliwe. To kiedy warto myć włosy — rano czy wieczorem, nie jest wcale kwestią indywidualną. Eksperci uważają, że istnieje tylko jedna odpowiednia pora na wykonanie tego zabiegu. Oznacza to, że spora część z nas popełnia w tej kwestii błąd.

Jak często myć włosy?

Nie ma uniwersalnej zasady mówiącej, z jaką częstotliwością powinieneś myć włosy. Specjaliści radzą, by robić to tak często, jak wymaga tego skóra głowy. Mówiąc w uproszczeniu, czas na mycie przychodzi, gdy włosy przetłuszczą się u nasady. U większości osób odstęp między myciami wynosi od dwóch do czterech dni. Pamiętaj, że nawet jeśli twoje włosy wymagają częstego mycia, nie powinieneś próbować ich "przetrzymać". To może tylko zaognić problem i doprowadzić do podrażnienia skóry głowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy myć włosy?

Przez wiele lat zwolennicy mycia włosów rano i wieczorem spierali się o to, kto ma rację. W końcu specjaliści położyli temu kres, dając jednoznaczną odpowiedź na pytanie, kiedy należy myć włosy. W przeciwieństwie do częstotliwości mycia właściwa pora na ten zabieg nie jest kwestią indywidualną i wszyscy powinni trzymać się tej samej zasady, mówiącej, że lepszym rozwiązaniem jest dbanie o fryzurę rano.

Wprowadzenie porannego mycia włosów powinno być twoim priorytetem, szczególnie jeśli masz cienkie pukle ze skłonnością do przetłuszczania się. Jak twierdzą specjaliści, wieczorne mycie włosów wiąże się z ryzykiem, że nie zdążą one wyschnąć, nim pójdziesz spać. W efekcie będą ocierać się o poduszkę, co może skutkować pogorszeniem ich wyglądu i ogólnej kondycji — włosy mogą byś splątane, suche, łamliwe, a nawet zacząć wypadać. Myjąc je rano, unikniesz takich problemów. Po wykonaniu zabiegu u progu nowego dnia twoja fryzura będzie prezentować się pięknie i świeżo aż do wieczora.

Jak myć włosy wieczorem?

Jeśli nie masz cienkich, przetłuszczających się włosów, a np. bujne loki wymagające długiej stylizacji, nie musisz zrywać się o świcie, by koniecznie umyć je rano. Możesz wykonać zabieg wieczorem, jeśli będziesz trzymać się kilku zasad. Najważniejsze jest to, by myć włosy na kilka godzin przed snem. Wtedy na pewno zdążą całkowicie wyschnąć i nie będą tak podatne na uszkodzenia.

Pamiętaj, by nigdy nie kłaść się do łóżka z mokrymi czy choćby wilgotnymi włosami. Najlepiej wysusz pasma zaraz po umyciu, stosując chłodny nawiew i trzymając urządzenie 20-30 cm od głowy. Wbrew mitowi, w który wierzy wiele osób, suszarka — o ile jest właściwie używana — nie niszczy twoich pukli. Wręcz przeciwnie! Prawidłowo wysuszone włosy będą prezentować się pięknie i zdrowo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także