PoradyLajfhakiKiedy ogórki zaczynają gnić na krzakach, od razu sięgam do lodówki. Nawóz stawia je na nogi

Kiedy ogórki zaczynają gnić na krzakach, od razu sięgam do lodówki. Nawóz stawia je na nogi

Ogórki od lat są uprawiane w każdym przydomowym ogródku. Jednak często zdarza się, że nie wydają plonów i szybko marnieją. Podpowiadamy co robić, kiedy ogórki gniją na krzakach.

ogórki gniją na krzakach, fot. Getty Images
ogórki gniją na krzakach, fot. Getty Images

Zazwyczaj już dorodne ogórki zaczynają gnić, kiedy rośliny dopadnie infekcja. Wówczas większość osób spisuje je na straty i zaprzestaje jakichkolwiek działań. A to spory błąd. W pierwszej kolejności dokładnie obejrzyj łodygi i liście ogórka, a dopiero potem przygotuj środek pierwszej pomocy.

Czemu ogórki gniją na krzakach?

Przyczyną gnicia ogórków okazują się szkodniki lub choroby grzybowe, których objawami są brzydkie plamy na liściach. W tej sytuacji winnych należy szukać wśród:

  • Mączniaka rzekomego lub prawdziwego, którego poznasz po białym lub żółtym nalocie na liściach. Z czasem doprowadza do infekcji całej rośliny.
  • Antraknozy ogórka zmieniającej zielony kolor liści oraz objawiającej się żółtymi plamami. W efekcie choroby gniją pędy i owoce oraz wytwarza się na nich różowy nalot.
  • Przędziorka. To pasożyt, który wysysa z ogórków to, co najlepsze. Efektem jego działania są jasne plamy, które wraz z rozwojem infekcji powiększają się i obejmują całą roślinę.
  • Mączlika, czyli pluskwiaka żerującego na spodzie liści. Wysysa z warzyw sok, a ogórki są bardzo osłabione i podatne na choroby.
Obraz

Jak ratować ogórki przed gniciem?

Warto wykonać wtedy oprysk ze znajdującego się w każdej lodówce preparatu, czyli mleka. Najlepiej, jeśli będzie ono niepasteryzowane oraz wiejskie. Wystarczy, że rozcieńczysz je w proporcji 1:2 z wodą i zaczniesz spryskiwać gnijące ogórki rano i wieczorem. Składniki zawarte w mleku szybko wykurzą intruzów z plantacji, a przy okazji naprawią wyrządzone szkody. Drugim domowym opryskiem jest ten przygotowany z czosnku. Wystarczy 25 g czosnku zalać 1 litrem wody. Następnie poczekaj 15 minut i zamieszaj płyn kilka razy, a na koniec rozcieńcz go w proporcji 1:1. Na koniec regularnie spryskuj miksturą ogórki, na których rozwinął się przędziorek lub mączlik. Oprysk z czosnku warto też stosować na pozostałe rośliny ogrodowe zaatakowane przez m.in. mszyce lub wciornastki.

Jak przechowywać czosnek? Fot. Genialne.pl
Jak przechowywać czosnek? Fot. Genialne.pl