PoradyOto kiedy należy podlewać trawę, by rosła gęsta i zielona

Oto kiedy należy podlewać trawę, by rosła gęsta i zielona

Kiedy podlewać trawę? Fot. Freepik
Kiedy podlewać trawę? Fot. Freepik

04.06.2023 18:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Utrzymanie idealnego trawnika jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Konieczne są zabiegi pielęgnacyjne, nawożenie, a także odpowiednie nawadnianie. Ważne jest m.in., by wiedzieć, kiedy podlewać trawę, by jej nie zaszkodzić.

Wiele osób, zakładając trawnik, sądzi, że będzie utrzymywał się niemal bez ich udziału (pomijając regularne koszenie). Nic bardziej mylnego. Aby zielona połać wyglądała idealnie, wymaga wielu zabiegów i ciężkiej pracy. Konieczne są m.in. odpowiednie nawożenie i nawadnianie. Podpowiadamy, jak pielęgnować trawnik, by pięknie się prezentował.

Jak dbać o trawnik?

Jeśli chcesz, by zieleń w ogrodzie rosła sama i nie wymagała pielęgnacji, zamiast trawnika wybierz murawę. Nie jest ona tak efektowna, ale za to bardziej różnorodna biologicznie i mniej wymagająca. Jeśli natomiast decydujesz się na założenie trawnika, nastaw się na to, że by pięknie wyglądał, będziesz musiał włożyć w to wiele pracy i wysiłku. Konieczne są m.in. aeracja (napowietrzanie przez pionowe nakłucia) oraz wertykulacja (poziome nacinanie podłoża pozwalające pozbyć się filcu oraz mchu). Konieczne jest regularne nawożenie (w okresie wiosenno-letnim przynajmniej raz na miesiąc). Trawa potrzebuje azotu, fosforu, magnezu, żelaza oraz wapnia. Dzięki temu rośnie gęsta i ma piękny kolor. Do koniecznych zabiegów należy również usuwanie chwastów. Ważne jest też, by wiedzieć, kiedy podlewać trawę. Niewłaściwe nawadnianie może zrujnować efekty wszystkich pozostałych działań.

Kiedy podlewać trawę? Fot. Getty Images
Kiedy podlewać trawę? Fot. Getty Images

Kiedy najlepiej podlewać trawę?

Trawa, jak każda inna roślina, potrzebuje wody, by prawidłowo się rozwijać. Jeśli nie będziesz jej podlewać, zaprzepaścisz efekty wszystkich czynności pielęgnacyjnych. Trawa szybko uschnie i zmieni się w siano, a tego nikt by sobie nie życzył. Nie bez znaczenia jest również to, w jakich godzinach będziesz podlewać trawnik. Podpowiadamy, jak i kiedy najlepiej to robić, by nie popełnić błędu.

  • Kiedy temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza, nie powinieneś podlewać trawy w ciągu dnia, czyli między godz. 9:00 a 17:00. Ostre słońce mocno nagrzewa glebę. Polanie trawy zimną wodą mogłoby doprowadzić do szoku termicznego.
  • Podlewaj trawę wczesnym rankiem lub wieczorem. W ten sposób dostarczysz jej wodę bez ryzyka, że ją uszkodzisz. Ten same godziny są najlepsze na koszenie trawnika.
  • Trawa potrzebuje sporej ilości wody, dlatego podlewaj ją obficie, szczególnie w bardzo gorące dni.
Kiedy podlewać trawę? Fot Pixabay
Kiedy podlewać trawę? Fot Pixabay
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także