Kiedy poznaję nowych ludzi, to zawsze stosuję metodę prezydenta, żeby zapamiętać ich imiona
Poznaj niezawodny sposób na zapamiętanie imion i zabłyśnij w towarzystwie. Dzięki tej metodzie nikt nie wprawi cię w zakłopotanie.
31.05.2023 16:42
Kiedy poznajemy kilka nowych osób na jednej imprezie czy spotkaniu, to czasami trudno jest nam zapamiętać ich imiona. Może to wiązać się ze stresem, nadmiarem bodźców czy po prostu ekscytacją wynikającą z nawiązania kolejnych znajomości. Jak nie popełnić gafy i szybko przyswoić sobie imiona nowych osób?
Jak zapamiętać imiona nowo poznanych osób?
W tej trudnej sztuce pomoże technika wypracowana przez prezydenta Franklina Delano Roosevelta, który prawie każdego dnia poznawał nowe osoby. Niezwykle istotne było dla niego to, aby w krótkim czasie zapamiętać ich imiona. Jaki miał na to patent? Kiedy ktoś nowy mu się przedstawiał, to od razu wyobrażał sobie jego imię i nazwisko spisane na kartce, która była zawieszona nad głową nowo poznanego gościa. Co więcej, starał się zapamiętać godności kolejnych ludzi na zasadzie skojarzeń. Przykładowo wiązał konkretne osoby z ich atrybutami (np. z królem zawsze kojarzy się korona) lub wizualizował sobie kogoś znajomego o tym samym imieniu, co nowo poznany gość. Sprytne łączenie faktów oraz odrobina wyobraźni dawała naprawdę zadowalające efekty. Prezydent Roosevelt potrafił zapamiętać naprawdę sporo imion. Dzięki temu nie musiał się stresować podczas oficjalnych spotkań, kolacji czy przyjęć.
Swój sposób na okiełznanie imion ma także jeden z psychologów uniwersytetu w Kalifornii. Radzi on, aby każde imię i nazwisko wymówić sobie na głos. Można to zrobić zaraz po tym, jak ktoś nam się przedstawi. Powtórzenie jakiejś informacji sprawia, że zdecydowanie łatwiej ją zapamiętamy. Dzięki temu zaktywizujemy mózg do pracy, a nie będziemy tylko biernymi słuchaczami.
Dlaczego nie potrafimy zapamiętać imion nowych osób?
Przeprowadź na sobie mały eksperyment. Kiedy poznasz grono nowych osób, z pewnością zapamiętasz zawód wykonywany przez każdą z nich czy ich hobby. Imiona zejdą na dalszy plan. Psychologowie uważają takie zjawisko za zupełnie normalne. Dlaczego? Chodzi o to, że imię nie jest wyróżnikiem danej osoby. Ono jej nie definiuje i nic nie mówi o charakterze czy usposobieniu. Inaczej jest z miejscem zamieszkania, pracą, stanem cywilnym czy zainteresowaniami. Te informacje wnoszą już coś nowego.