PoradyLajfhakiOto kiedy przycinać drzewka owocowe. Zapisz te daty w swoim ogrodniczym kalendarzu

Oto kiedy przycinać drzewka owocowe. Zapisz te daty w swoim ogrodniczym kalendarzu

kiedy przycina się drzewka owocowe fot. freepik
kiedy przycina się drzewka owocowe fot. freepik
30.07.2023 14:18

Drzewka owocowe to nie tylko ozdoba ogrodu. Dzięki nim mamy zapewnione świeże owoce z własnej uprawy (bez dodatku jakichkolwiek pestycydów). Podpowiadamy, kiedy przycinać drzewka owocowe.

Pielęgnacja roślin wymaga cierpliwości i zaangażowania, szczególnie w kwestii przycinania. Jest ważne, aby zrobić to w odpowiedni sposób. Dzięki temu zagwarantujesz sobie obfite plony.

Jak dbać o drzewka owocowe?

Pielęgnowanie drzewek owocowych to kluczowy element. Wszystko po to, aby zapewnić im zdrowy wzrost i uzyskać bujne plony. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka pomocnych wskazówek, dzięki którym łatwiej osiągniesz swój cel.

  • Wybierz odpowiednie miejsce

Drzewka owocowe potrzebują dobrze naświetlonego stanowiska. Upewnij się, że sadzisz je w miejscu, gdzie otrzymają wystarczającą ilość słońca i są chronione przed silnymi wiatrami.

  • Dobór gleby

Upewnij się, że gleba jest odpowiednio przepuszczalna i dobrze nawodniona. Drzewka owocowe preferują ziemie o pH od lekko kwasowego do lekko zasadowego. Zawsze warto sprawdzić wymagania glebowe konkretnej odmiany drzewa owocowego, które zamierzasz posadzić.

  • Pamiętaj o nawadnianiu

Pielęgnowanie drzewek owocowych wiąże się z nich właściwym nawadnianiem. Jest to szczególnie ważne w okresach suszy. Regularnie podlewaj drzewka. One potrzebują więcej wody w okresie wzrostu i dojrzewania owoców.

  • Zapobiegaj chorobom i szkodnikom

Monitoruj stan drzewek dość często i stosuj też opryski przeciw konkretnym szkodnikom. Dzięki temu  zapobiegniesz rozwojowi chorób i pojawianiu się insektów.

Obraz

Kiedy przycinać drzewa w ogrodzie?

Termin ich przycinania, zależy przede wszystkim od rodzaju danego drzewka i warunków atmosferycznych. Mimo to wyróżnia się dwa główne terminy przycinania drzewek owocowych. Pierwsze robi się zimą, kiedy są one w stanie głębokiego spoczynku (od końca lutego, do nawet początku kwietnia). Drugi termin to tzw. cięcie letnie. I robi się je, kiedy rośliny są w fazie aktywnego wzrostu. Przypada to na okres od lipca do sierpnia. Drzewka owocowe, takie jak czereśnie i wiśnie, są wtedy najmniej narażone na choroby kory. Po zbiorach można je więc spokojnie przyciąć. Można też opcjonalnie przycinać drzewka w trzecim terminie - wiosną (po przekwitaniu drzewek). Przycinanie zawsze przeprowadzaj sekatorem ogrodowym lub nożycami do gałęzi. Nie próbuj używać innymi narzędziami, gdyż możesz uszkodzić pędy.

To plant garden is to believe in tomorrow. Apple garden. Apple trees grow in fruit garden. Garden trees on sunny day. Gardening. Orchard. Summer or autumn season. Harvest time.
To plant garden is to believe in tomorrow. Apple garden. Apple trees grow in fruit garden. Garden trees on sunny day. Gardening. Orchard. Summer or autumn season. Harvest time.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także