PoradyLajfhakiOdpowiednie przycinanie surfinii sprawi, że się rozrosną i obsypią kwiatami

Odpowiednie przycinanie surfinii sprawi, że się rozrosną i obsypią kwiatami

przycinanie surfinii fot. genialne.pl
przycinanie surfinii fot. genialne.pl
07.07.2023 10:58

Surfinie są popularnymi kwiatami, które zawiesza się na balkonie lub ozdabia nimi doniczki. Aby pięknie kwitły, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki i nie zapominać o pielęgnacji. Dowiedz się, jak prawidłowo przeprowadzić przycinanie surfinii.

Te kwiaty ozdobne można spotkać na wielu tarasach i balkonach. Szeroki wachlarz kolorystyczny sprawia, że nie można odmówić im uroku. Oto trik, dzięki któremu będą pięknie kwitły całe lato.

Jak dbać o surfinie?

Rośliny te mają określone wymagania, które należy spełnić, aby były zdrowe i zachwycały kwiatami. Przede wszystkim trzeba im zapewnić słoneczne stanowisko. Nie ma obawy, że promienie słońca poparzą kwiaty, ponieważ surfinie są na nie bardzo odporne. Jeśli jednak nie jest to możliwe, możesz trzymać je też w miejscu półcienistym lub o rozproszonym świetle - jednak kosztem mniej bujnych kwiatów. Źle znoszą jednak wiatr i deszcz. Dlatego, jeśli nie masz zadaszenia, na czas pogorszenia pogody schowaj je do środka, inaczej roślina będzie zniszczona. W przypadku surfinii plus jest taki, że szybko wypuści nowe pędy, liście i kwiaty. Po kilku dniach nie będzie śladu po skutkach burzy czy huraganu. 

Obraz

Jak podlewać surfinie?

Kwiaty te potrzebują wodę, dlatego wymagają dość częstego nawadniania. Im są większe i kiedy jest sucho i upalnie, należy podlewać je nawet dwa razy dziennie. Najlepiej nawadniaj surfinie wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy nie ma już upału. Ziemia pod kwiatami powinna być wilgotna, ale nieprzelana. W kwestii nawożenia rób to regularnie, najlepiej co 2-3 tygodnie - stosując specjalny nawóz przygotowany pod surfinie. Dostarczy on składniki odżywcze.

Obraz

Przycinanie surfinii krok po kroku

Przycinanie tych kwiatów powinno robić się podobnie jak nawożenie - co 2-3 tygodnie. Nie jest to jednak zabieg obowiązkowy. Surfinie, tak samo jak petunie, skraca się, jeśli na łodygach jest mało liści i kwiatów oraz kiedy surfinia nie jest rozkrzewiona. Przycinanie surfinii pozwoli jej się rozrosnąć i jednocześnie ją odmłodzi. Jeżeli nie chcesz skracać wszystkich pędów naraz, możesz przycinać pojedyncze łodygi co jakiś czas. Po takim zabiegu surfinia będzie gęstsza i po jakimś czasie będzie obficiej kwitła. Usuń uschnięte lub uszkodzone pędy - a w szczególności chore, aby nie przeniosło się to na inne pędy, które prawidłowo się rozwijają. Długie pędy przytnij najkrócej na 1/3 długości pędu (mierząc od krawędzi doniczki). Powinno zostać kilka liści na przyciętej łodydze. Jeżeli są też na niej kwiaty, możesz je usunąć, aby łodyga cały wysiłek włożyła w rozkrzewienie się. Rób to regularnie, kiedy zauważysz uszkodzone lub chore pędy, aby utrzymać ładny wygląd rośliny i aktywować je do dalszego kwitnienia. Jak widzisz, nie jest to trudny proces, a pozwoli ci utrzymać dobrą kondycję twojej rośliny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także