PoradyZbliża się termin ważnego zabiegu. Od niego zależy czy wisteria obsypie się kwiatami

Zbliża się termin ważnego zabiegu. Od niego zależy czy wisteria obsypie się kwiatami

kiedy przycinać wisterię, fot. freepik/getty images
kiedy przycinać wisterię, fot. freepik/getty images
26.06.2023 17:42

Jej bujne pnącza doskonale prezentują się na ścianach altanek oraz na ogrodzeniach. Jeśli odpowiednio o nią zadbasz, to twój ogród będzie wyglądał wprost bajkowo i to przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci. Podpowiadamy, kiedy i jak przycinać wisterię, by bujnie rosła i kwitła.

Wisteria, zwana również glicynią jest w Polsce coraz bardziej popularna. Wszystko przez jej pięknie kwitnące pnącza, które mogą być wspaniałą ozdobą ogrodu. Aby tak się stało, musisz jednak o nie dbać i przycinać we właściwym terminie oraz w odpowiedni sposób.

Co musisz wiedzieć o uprawie wisterii?

Wisteria to roślina, która szybko i bujnie się rozrasta. Osiąga nawet 10 m wysokości, a w ciągu roku potrafi urosnąć o 1-3 m. Z tego powodu najlepiej nadaje się do dużych ogrodów. Roślinę powinieneś zasadzić w luźnej, próchniczej glebie o kwaśnym lub obojętnym odczynie. Zapewnij jej słoneczne stanowisko, ponieważ w cieniu nie będzie tak obficie kwitła. Zadbaj również o to, by jej ciężkie gałęzie miały odpowiednie podparcie. Najlepiej zasadź ją przy ogrodzeniu, murze, altanie lub ustaw dla niej stelaż z drewna lub metalu. Regularnie podlewaj glicynię i dbaj o nawożenie, ponieważ potrzebuje wielu składników odżywczych. Najlepiej odżywisz ją, stosując kompost lub obornik w okresie jesiennym.

Kiedy przycinać wisterię? Fot. Freepik
Kiedy przycinać wisterię? Fot. Freepik

Kiedy przycinać wisterię?

Cięcie wisterii jest kluczowe, by pięknie się rozwijała i kwitła. Z pierwszym zabiegiem powinieneś jednak zaczekać, aż roślina zaaklimatyzuje się w nowym miejscu. Wykonaj go dopiero latem, 2 lata po zasadzeniu glicynii. W kolejnych sezonach wykonuj 2 cięcia — wiosną oraz w środku lata. To powinno wystarczyć, by roślina zdrowo i pięknie się rozrastała oraz kwitła. Obserwuj jednak pnącze i w razie potrzeby wykonaj dodatkowy zabieg tuż po kwitnieniu. Może on poprawić cyrkulację powietrza między pędami, a co za tym idzie ogólną kondycję i wygląd rośliny. Jeśli wisteria nie kwitnie, choć nie ma oznak choroby ani działalności szkodników, wiosną możesz również przyciąć korzenie. Taki zabieg, choć wydaje się dość drastyczny, pobudzi roślinę do wypuszczenia nowych pąków.

Kiedy przycinać wisterię? fot. Pixabay
Kiedy przycinać wisterię? fot. Pixabay

Jak przycinać wisterię?

Aby cięcie wistarii przyniosło najlepsze rezultaty, musisz odpowiednio przeprowadzić zabieg.

  • Wiosenne cięcie przeprowadź w marcu, gdy glicynia znajduje się jeszcze w stanie bezlistnym. Usuń pędy, które są chore, przemarznięte, wiotkie lub obumarłe. Skróć również ubiegłoroczne przyrosty. Zrób to nad ostatnim nabrzmiałym pąkiem kwiatowym, by roślina obficie kwitła lub nad drugim pąkiem, by uzyskać mniej, ale za to większych kwiatów. Jeśli to konieczne, skróć również pędy główne (zachowaj przy tym ok. 1 m ubiegłorocznego przyrostu).
  • Wiosna to również odpowiedni moment na przycięcie korzeni pnącza, które słabo kwitnie. Zrobisz to przy pomocy szpadla. W przypadku młodej glicynii wbij go w ziemię ok. 60 cm od podstawy głównego pędu, a w przypadku starszej rośliny - 100-150 cm od niego. W obu przypadkach szpadel powinien być wbity na 30-40 cm. Po zabiegu odsuń ziemię w okolicy cięć i zabezpiecz większe rany maścią ogrodniczą.
  • Letnie cięcie wykonaj na przełomie lipca i sierpnia. Ograniczysz w ten sposób wzrost pnącza i sprawisz, że za rok będzie obficie kwitło. Usuń pędy cienkie, złamane, zdeformowane oraz takie, które nadmiernie zagęszczają roślinę. Pozostałe gałązki obetnij nad 4-5 liściem. Po zabiegu wybierz najsilniejsze pędy i przymocuj je do podpory, by tworzyły szkielet rośliny.
  • Jeśli uznasz, że potrzebne jest dodatkowe cięcie, pozbądź się pędów, które są słabe, obumarłe i nadmiernie zagęszczają pnącze.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także