Dodaję tę przyprawę do kompostu i dzięki niej rośliny rosną jeszcze bujniej

Dodaję tę przyprawę do kompostu i dzięki niej rośliny rosną jeszcze bujniej

nawóz z musztardy, fot. freepik
nawóz z musztardy, fot. freepik
29.05.2023 12:10

Nawóz z musztardy to prawdziwe zaskoczenie. Okazuje się, że tę przyprawę możesz też wykorzystać w ogrodzie. Zobacz, jak to zrobić.

Musztarda jest źródłem potasu, azotu i fosforu. A właśnie tych pierwiastków potrzebują rośliny do prawidłowego rozwoju. Dlatego zrób użytek z tej przyprawy i zacznij dodawać ją do kompostu. Do tego celu możesz wykorzystać musztardę w proszku, resztki, które zostały Ci w słoiku lub jej francuską wersję z całymi nasionami gorczycy.

Co nadaje się na kompost?

Do zrobienia kompostu będziesz potrzebował kilku bazowych składników. Przygotuj:

  • 600 gramów kuchennych resztek (np. obierki warzyw i owoców, skorupki jajek, fusy),
  • 200 gramów dowolnej musztardy,
  • 400 gramów materii organicznej (np. liście, gałęzie, wysuszona trawa, popiół z grilla, tektura, igliwie, kora, kwiaty, niezadrukowany papier, trociny).

W komponowaniu kompostu nie jest ilość poszczególnych składników, a ich stosunek względem siebie. Należy zachować odpowiednie proporcje między suchą materią bogatą w węgiel (brązowy dodatek), a kuchennymi resztami zasobnymi w azot (zielony wkład).

nawóz z musztardy, fot. freepik
nawóz z musztardy, fot. freepik

Jak przygotować kompost z musztardą?

Cały proces przygotowania kompostu nie jest trudny. Oczywiście najpierw musisz nazbierać wszystkie składniki. Następnie na samo dno kompostownika wyłóż materię organiczną (np. gałęzie, papier, liście). Pamiętaj, aby była sucha. To zapewni właściwy przepływ powietrza na samym dnie kompostownika. Później wrzuć kuchenne resztki (na kompost nie nadają się tłuszcze, produkty mleczne oraz mięso). Na obierki połóż musztardę. Nie powinno jej być dużo. Zachowaj następujące proporcje: 3 części resztek z kuchni i 1 część musztardy. Powtarzaj naprzemienne układanie warstwa, aż całkowicie zapełnisz kompostownik. Co kilka tygodni mieszaj cały swój kompost, aby wszystkie składniki równomiernie się rozkładały. Oczywiście cały proces uzyskiwania kompostu jest dość długi. Może to zająć kilka miesięcy, a nawet rok. Nawóz będzie gotowy, jeżeli przybierze ciemnobrązową barwę i zacznie wydzielać ziemisty zapach. Taki musztardowy kompost kochają przede wszystkim te rośliny, którym azot jest konieczny do prawidłowego wzrostu. W tej grupie są pomidory (azot jest im niezbędny zwłaszcza w fazie wzrostowej), sałata (azot polepsza jej smak) i szpinak (azot przyspiesza wzrost).

nawóz z musztardy, fot. freepik
nawóz z musztardy, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także