PoradyLajfhakiKiedy ruszt piekarnika wymaga czyszczenia, wkładam go do worka na śmieci. Myje się sam!

Kiedy ruszt piekarnika wymaga czyszczenia, wkładam go do worka na śmieci. Myje się sam!

Jak wyczyścić ruszt piekarnika? fot. Genialne
Jak wyczyścić ruszt piekarnika? fot. Genialne

23.05.2023 16:10

Czyszczenie rusztu piekarnika lub grilla jest trudną i czasochłonną czynnością, która wielu przyprawia o niepotrzebne nerwy. Jednak istnieje łatwy i skuteczny sposób na pozbycie się zaschniętego tłuszczu. Sprawdź, jak wyczyścić ruszt piekarnika.

Wystarczy sięgnąć do szafki po worek na śmieci, a następnie założyć go na zabrudzony ruszt. Sposób ten nie wymaga nakładu pracy, ponieważ ruszt wyczyści się sam. Dlatego metoda z wykorzystaniem worka na śmieci cieszy się tak dużą popularnością.

Jak wyczyścić ruszt piekarnika przy pomocy worka na śmieci?

Do zastosowania tej metody potrzebne są: worek na śmieci, kapsułka do zmywarki, soda oczyszczona, płyn do mycia naczyń oraz woda. Na początku do miski trzeba wlać letnią wodę i rozpuścić w niej tabletkę do zmywarki, która później skutecznie pozbędzie się zaschniętego brudu. Potem należy do mieszanki dodać 4 łyżki sody oczyszczonej i całość dokładnie wymieszać. Teraz wystarczy włożyć brudny ruszt do worka na śmieci, polać go przygotowanym detergentem i zawiązać worek. W tej metodzie ważny jest czas, dlatego worek z rusztem należy zostawić na całą noc w pozycji poziomej. Rano wystarczy otworzyć pakunek i wylać z niego roztwór do zlewu — dodatkowo przetka oraz wyczyści odpływ. Wyczyszczony ruszt trzeba opłukać wodą i przetrzeć szmatką nasączoną kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń.

Young woman cleaning oven in the kitchen. High quality photo
Young woman cleaning oven in the kitchen. High quality photo

Czym czyścić ruszt grilla?

Wybór odpowiednich środków zależy od rodzaju grilla. Dlatego wymieniamy te najczęściej używane:

  • grill węglowy jest najbardziej popularny, a jego ruszt będzie świetnie wyczyszczony przy pomocy mieszanki octu z płynem do naczyń lub pasty z sody oczyszczonej i wody. Można też wykorzystać folię aluminiową w formie kulek do pocierania rusztu lub cebulę, która ma właściwości czyszczące.
  • grill elektryczny należy czyścić, kiedy jest jeszcze ciepły i brud nie zdążył zastygnąć. Wystarczy ręcznikiem papierowym zebrać resztki przypraw oraz jedzenia, a na koniec przemyć go delikatnie miękką gąbką zwilżoną wodą z dodatkiem płynu do naczyń.
  • grill gazowy trzeba czyścić po odłączeniu gazu, a najlepiej przecierać ruszt drucianą szczotką, a potem zebrać kawałki brudu odkurzaczem. Na koniec wystarczy przetrzeć ruszt gąbką nasączoną wodą z płynem do naczyń i pozostawić do wyschnięcia.
jak wyczyścić przypalony ruszt, fot. Getty Images
jak wyczyścić przypalony ruszt, fot. Getty Images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także