PoradyLajfhakiRozpuść w wodzie i wyczyść przypalony ruszt. Będzie jak nowy bez szorowania

Rozpuść w wodzie i wyczyść przypalony ruszt. Będzie jak nowy bez szorowania

jak wyczyścić przypalony ruszt, fot. Getty Images
jak wyczyścić przypalony ruszt, fot. Getty Images

03.05.2023 16:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grillowanie to świetna zabawa, dopóki nie trzeba po nim posprzątać. Zaschnięty tłuszcz i resztki marynaty nie tak łatwo usunąć. Podpowiadamy, jak szybko i sprawnie wyczyścić przypalony ruszt domowymi sposobami.

Czyszczenie przypalonego rusztu to zdecydowanie najgorsza część grillowania. Jest jednak bardzo ważną czynnością, ponieważ pozwala zachować go w dobrym stanie. Korzystanie z przypalonego lub niedomytego rusztu wpływa niekorzystnie na smak potraw i może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia. Jest kilka prostych, domowych trików na skuteczne usunięcie przypalonego tłuszczu i przypraw z rusztu.

Jakie środki najlepiej wyczyszczą przypalony ruszt?

Jeśli używasz grilla gazowego lub elektrycznego oczywiście możesz kupić specjalne mleczka do czyszczenia, ale świetnie poradzisz sobie bez nich. Najczęściej wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń. Na mocniejsze zabrudzenia przyda się również soda oczyszczona. W przypadku grilla węglowego lista produktów, które możesz wykorzystać, jest nieco dłuższa. Znajdują się na niej również: ocet, cebula i folia aluminiowa.

Jak wyczyścić przypalony ruszt? Fot. Getty Images
Jak wyczyścić przypalony ruszt? Fot. Getty Images

Jak wyczyścić przypalony ruszt w grillu węglowym?

W przypadku grilla węglowego do wyboru masz zdecydowanie najwięcej opcji czyszczenia. Bez względu na to, którą wybierzesz, powinieneś zabrać się do tej czynności zaraz po wygaszeniu ognia, kiedy ruszt jest jeszcze ciepły (ale nie gorący!). Staraj się również nie zalewać go wodą, by nie przyspieszać procesu rdzewienia.

Jak wyczyścić przypalony ruszt? Fot. Getty Images
Jak wyczyścić przypalony ruszt? Fot. Getty Images
  • Wyczyść ruszt octem.

W pierwszej kolejności użyj twardej szczotki, by zdrapać zabrudzenia. Następnie wymieszaj ocet z wodą i odrobiną płynu do mycia naczyń. Z pomocą mieszanki umyj ruszt szorstką stroną gąbki do naczyń. Miękką stroną zwilżoną w wodzie z płynem do mycia naczyń umyj misę grilla.

  • Zróbpastę z sody oczyszczonej.

Rozmieszaj preparat z niewielką ilością wody. Następnie nałóż mieszankę na gąbkę lub ściereczkę i wyczyść ruszt. Pamiętaj, by po zabiegu wyrzucić czyścik.

  • Wypróbuj cebulę.

Jeśli na ruszcie znajduje się tylko świeży tłuszcz, możesz użyć do czyszczenia połówki cebuli. Potrzyj nią kratkę z grilla, a następnie wytrzyj resztki brudu papierowym ręcznikiem.

  • Użyj folii aluminiowej.

Zwiń folię w kulkę i pocieraj ruszt. Zabrudzenia szybko znikną.

  • Włóż ruszt do mocno nagrzanego piekarnika.

Wcześniej wyłóż blachę folią aluminiową. Ruszt posyp solą. Piecz, aż sól zbrązowieje. Wtedy wyjmij ruszt i przetrzyj szmatką.

Jak wyczyścić ruszt grilla gazowego?

Zanim zabierzesz się do czyszczenia, odłącz grill od zasilania gazowego. Następnie rozłóż go na części. Aby usunąć z rusztu przypalone zabrudzenia, wyszoruj go szczotką z włosiem ze stali szlachetnej (jeśli nie da się go zdemontować, wyciągnij zdrapany brud odkurzaczem). Następnie zetrzyj pozostałe zabrudzenia gąbką zwilżoną w płynie do naczyń. W ten sam sposób wyczyść osłony palników. Wyjmij również opiekacz i wyszoruj go szorstką stroną gąbki. Przed ponownym podłączeniem grilla do gazu upewnij się, że wszystkie elementy są suche.

Jak wyczyścić przypalony ruszt? Fot. Getty Images
Jak wyczyścić przypalony ruszt? Fot. Getty Images

Jak wyczyścić ruszt grilla elektrycznego?

Bez względu na to, czy posiadasz model pozwalający na zdemontowanie rusztu, czy nie, do czyszczenia zabierz się zanim tłuszcz zacznie tężeć na powierzchni. W pierwszej kolejności zbierz z rusztu resztki tłuszczu, przypraw oraz mięsa papierowym ręcznikiem. Uważaj, żeby nie zarysować teflonowej powierzchni. Następnie umyj ją miękką stroną gąbkido naczyń zwilżonej wodą z płynem do naczyń.

Nie masz funkcji samooczyszczania piekarnika? Ten trik ją zastąpi w 100%

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także