PoradyLajfhakiKiedy sosny w ogrodzie zrzucają igły, to niepokojący znak. Mógł je zaatakować borecznik rudy

Kiedy sosny w ogrodzie zrzucają igły, to niepokojący znak. Mógł je zaatakować borecznik rudy

Na ogrodowe rośliny czyha wiele szkodników. Jednym z nich jest borecznik rudy, który upodobał sobie sosny. Jeśli zaatakował on twoje drzewa iglaste posadzone wokół domu, to podpowiadamy jak, możesz pozbyć się tego pasożyta.

borecznik rudy żeruje na sosnach, fot. Getty Images
borecznik rudy żeruje na sosnach, fot. Getty Images

15.06.2023 17:23

Inwazja borecznika rudego bardzo szybko pogarsza stan sosny. Traci ona nie tylko swój wygląd, ale też i igły (właśnie nimi żywi się ten szkodnik). Dlatego, jeśli zauważysz, że zaatakował on twoje drzewa, jak najszybciej wypróbuj ten trik.

Czym jest borecznik rudy?

Szkodnik ten jest owadem. Inaczej nazywa się błonkówką, a larwy tego insekta uaktywniają się w maju i czerwcu. Mają one żółtą lub zieloną barwę i wyglądają, jak małe gąsienice. Ich ciała zakończone są czarną główką. Co więcej, posiadają też przezroczyste, ledwo widoczne skrzydełka. Za swój cel obierają różne gatunki sosny. Najczęściej żerują na: sośnie górskiej, czarnej, pospolitej oraz limbach. Na inwazję gąsienic narażone są najczęściej młode, kilkuletnie sadzonki. Zaatakowana sosna najpierw traci swoje igły, a następnie dochodzi do osłabienia całego drzewa, które może zacząć całkowicie zamierać. Co robić, aby pozbyć się borecznika rudego i nie stracić swoich drzewek?

borecznik rudy żeruje na sosnach, fot. Getty Images
borecznik rudy żeruje na sosnach, fot. Getty Images

Jak zwalczyć borecznika rudego?

Oczywiście larw najłatwiej pozbędziesz się w początkowej fazie inwazji. Wówczas jest ich jeszcze niewiele. Dlatego w maju i czerwcu bacznie obserwuj swoje sosny i zwróć uwagę na to, czy nie tracą one igieł. Larwy mogą nawet żywić się korą drzewa. To znacznie przyspiesza proces niszczenia rośliny. Do pozbycia się gąsienic zastosuj mieszanki insektobójcze. Ważne, aby były one ekologiczne, w innym wypadku silna chemia może nie być obojętna dla otoczenia.

Obraz

Jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się borecznika rudego?

Jest ogrodniczy trik, który pozwoli ci zminimalizować ryzyko inwazji tego szkodnika. Wystarczy, że zastosujesz odpowiednią pielęgnację. W okresie suszy podlewaj drzewa i kontroluj, czy nie usychają. Zamieranie igieł może oznaczać początkową fazę inwazji. Co jakiś czas lekko użyźniaj też glebę, gdyż to wzmocni drzewo. Jesienią nieco rozkop ziemię. W ten sposób wydobędziesz zimujące boreczniki rude na powierzchnię i łatwo będziesz mógł się ich pozbyć.