Kiedy wystawić pelargonie na balkon? Pelargonie kaskadowe mają jeden termin
Pelargonie kaskadowe to bardzo popularne kwiaty balkonowe. Wcale to nie dziwi - wyglądają pięknie na tarasie czy balkonie. Zawdzięczają to swoim bujnym kwiatom i ich intensywnemu kolorowi. Dowiedz się, co musisz o nich wiedzieć, aby zachwycały Cię swoimi kwiatami.
30.04.2023 11:26
O pelargoniach kaskadowych mówi się, że to królowe tarasów. To najczęstszy wybór osób, które chcą ozdobić swój balkon czy taras. Kwiaty te, jak każde mają swoje wymagania i sposoby pielęgnacji. Przeczytaj nasz mini-poradnik, a pelargonie będą kwitły długo.
Jak sadzić pelargonie kaskadowe?
Cechą szczególną tych kwiatów jest ich odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. To właśnie sprawia, że są popularną ozdobą balkonów i tarasów. Wymagania pelargonii kaskadowych nie są szczególne. Jak większość kwiatów potrzebują żyznej i przepuszczalnej ziemi. Ważne jest też regularne podlewanie - jednak nieprzesadne, aby nie zgniły korzenie. Umieszcza się je w donicy lub skrzyni tak, aby kwiaty te miały dużo przestrzeni. Jednak w daną skrzynkę zawsze będziesz potrzebował więcej sadzonek pelargonii niż na przykład surfinii. Jeśli w trakcie ich rozwoju, doniczka staje się za mała, należy je przesadzić do większej. Pojemniki powinny mieć otwory na dnie, aby przepuszczały wodę i powietrze.
Zobacz także
Kiedy wystawić pelargonie na balkon
Jeśli zastanawiasz się, kiedy postawić pelargonie kaskadowe w ogrodzie, wybierz czas po 15 maja. Wtedy nie ma ryzyka przymrozków, a kwiaty dobrze się przyjmą. Na balkony możesz wystawić pelargonie wcześniej, zwłaszcza te na 3, czy 4 piętrze. Na tych wysokościach nie ma ryzyka niskich temperatur. Będą dobrze się czuły w nasłonecznionym miejscu. Znoszą słońce i upały, ale wymagają nawozu z dużą ilością potasu. Nawożenie azotem często powoduje nadmierny rozrost liści, a zahamowuje kwitnienie. Uwaga! Jeśli jesteś posiadaczem kota, weź pod uwagę to, że kwiaty te są dla kotów trujące!
Odmiany pelargonii kaskadowej
Miłośników tych kwiatów ucieszy fakt, że pelargonie mają wiele odmian i kolorów. Sprawia to, że mają szeroki wybór, aby stworzyć z nich piękne kompozycje. Połączenie pelargonii bluszczolistnej z pelargonią rabatową, w wyniku której powstała pelargonia kaskadowa, daje odmiany w różnych kolorach, a nawet sadzonki dwukolorowe.
Do ogrodu poleca się często pelargonie rabatowe. Mają one zwarty pokrój i grube pędy, a dorastają nawet do 50 cm wysokości. Do doniczek i skrzynek stosuje się częściej pelargonie bluszczolistne. Pędy tych kwiatów mogą sięgać do 150 cm długości. Niezależnie, które wybierzesz, będą prezentowały się zachwycająco.