PoradyLajfhakiKiedy z mojego okapu kapie tłuszcz, biorę z blatu napój. Przecieram, a brud się rozpuszcza

Kiedy z mojego okapu kapie tłuszcz, biorę z blatu napój. Przecieram, a brud się rozpuszcza

jak wyczyścić tłusty okap, fot. Genialne
jak wyczyścić tłusty okap, fot. Genialne

02.08.2023 11:30

Kuchnia jest najbardziej narażonym miejscem na zarazki, a to przecież w niej przygotowujemy codziennie posiłki. Gotowanie obiadu może doprowadzić do tego, że wszystko wokół jest zachlapane tłuszczem, co jest prawdziwą zmorą. Sprawdź, jak wyczyścić tłusty okap.

Wielu zapomina o regularnym myciu tego urządzenia, bo pozornie wydaje się one zawsze czyste. Nic bardziej mylnego, ponieważ osiada na nim tłuszcz oraz brud, który powstaje w wyniku pichcenia. W efekcie na okapie pojawia się lepka i tłusta warstwa, której pozbycie się jest nie lada wyzwaniem. Mimo to wystarczy jeden napój, dzięki któremu sprzęt będzie wyglądał jak nowy.

Nieoceniona funkcja okapu

To właśnie on pochłania zapachy mniej lub bardziej przyjemne, które roznoszą się po całej kuchni. Wystarczy nacisnąć guzik i od razu pozbywamy się charakterystycznego smrodu. Okap sprawdzi się przede wszystkim w mieszkaniach, gdzie kuchnia jest otwarta na salon. Nikt nie chce odpoczywać w aromacie smażonych mięs lub ryb albo gotowanej kapusty czy kalafiora. Mimo to bardzo szybko urządzenie się zatyka i brudzi, przez co nie działa tak dobrze jak na początku. W konsekwencji pobiera bardzo dużo energii, co przekłada się na wyższe rachunki za prąd. To właśnie osadzający się na okapie tłuszcz jest winowajcą i należy pozbywać się go regularnie. Na dodatek brud nie wygląda estetycznie, przez co nie zachęca do popisów kulinarnych, a nawet jedzenia. Należy pamiętać o czyszczeniu zewnętrznej, jak i wewnętrznej części urządzenia raz na kilka miesięcy.

Obraz

Jak wyczyścić tłusty okap?

Wystarczy sięgnąć po coca-colę, która jest nie tylko popularnym i orzeźwiającym napojem. Sprawdzi się także jako znakomity środek czyszczący, który usuwa tłuszcz, brud oraz rdzę. Warto dodać, że w swoim składzie cola ma kwas fosforowy, dzięki któremu tłuszcz rozpuszcza się w mgnieniu oka. Dla lepszego efektu dodaj do napoju kwasek cytrynowy lub sok z 1 połówki cytryny, ponieważ dodatkowo wzmocni działanie coli. Wystarczy przelać do miski około 500 ml napoju, a następnie dodać do niego sok. Teraz należy namoczyć w roztworze gąbkę lub szmatkę i przetrzeć okap, a po kilku chwilach cały brud zniknie. W efekcie tworzywo, z którego wykonane jest urządzenie, zacznie lśnić. Na koniec trzeba przemyć okap wodą, ponieważ cukier zawarty w coli może negatywnie wpłynąć na materiał, z którego wykonany jest sprzęt.

Horizontal shot of woman washing with a rag an electric cleaning hood at home kitchen, wearing white t shirt, brown apron and orange gloves, housekeeper with bun hairstyle doing her work.
Horizontal shot of woman washing with a rag an electric cleaning hood at home kitchen, wearing white t shirt, brown apron and orange gloves, housekeeper with bun hairstyle doing her work.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także