PoradyLajfhakiKiedy z pralki zaczyna wydobywać się odór, od razu biorę za cytrynę. Przywraca jej świeżość

Kiedy z pralki zaczyna wydobywać się odór, od razu biorę za cytrynę. Przywraca jej świeżość

jak czyścić szufladkę w pralce, fot. Genialne
jak czyścić szufladkę w pralce, fot. Genialne

04.08.2023 20:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do każdego prania dodajemy detergenty, które mają za zadanie dobrze oczyścić oraz nadać świeżość ubraniom. Jednak wraz z upływem czasu gromadzą się tam zarazki, a nawet tworzy pleśń, co negatywnie wpływa na jej stan. Sprawdź, jak czyścić szufladkę w pralce.

Resztki gromadzące się w szufladzie wpływają na kondycję całego urządzenia. W efekcie z pralki zaczyna wydzielać się nieprzyjemny zapach stęchlizny, który osiada na wypranych rzeczach. Nie wystarczy tutaj samo przecieranie pojemnika na detergenty szmatką, ponieważ to tylko maskuje smród. Weź z kuchni te dwie rzeczy, a zapomnisz o specjalistycznej chemii.

Jak czyścić szufladkę w pralce?

Na początku wyciągnij szufladkę z pralki — w wielu modelach jest to możliwe. Teraz wyciśnij sok z 1 cytryny i dodaj do niego 200 ml octu oraz 400 ml wody. Jeśli akurat nie masz w domu cytrusa, to użyj 2 łyżek kwasku cytrynowego. Kiedy składniki się połączą, polewaj nimi szufladę, a następnie pozostaw na 1 godzinę, aby zawarte w mieszance składniki miały szansę zadziałać. Dopiero potem weź gąbkę lub szczoteczkę i zacznij dokładnie szorować szufladę. Cytryna pozbędzie się osadów oraz kamienia, a ocet zdezynfekuje komorę. Na koniec przepłucz ją pod bieżącą wodą i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko pojawienia się pleśni w szufladzie. Nie zapomnij też o wnęce, gdzie znajduje się szuflada. Nanieś preparat na szmatkę i dokładnie ją przetrzyj. Kiedy wszystkie elementy są czyste, zamontuj szufladkę ponownie.

szuflada od pralki, fot. freepik
szuflada od pralki, fot. freepik

Jak utrzymać pralkę w czystości?

Szuflada na detergenty to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ czyścić należy całe urządzenie. Szczególnie ważny jest bęben pralki i kołnierz, czyli guma, w której często odkłada się brud. W pierwszej kolejności sięgnij po dostępne w każdym domu specyfiki, a nie po chemiczne zamienniki. Mogą one przez przypadek pogorszyć stan urządzenia, zamiast polepszyć. W pierwszej kolejności użyj sody oczyszczonej, która jest bezpiecznym preparatem. Na dodatek usuwa brzydkie zapachy oraz zabrudzenia, a już jedna filiżanka sody wsypana na bębna pralki skutecznie ją odświeży. Na koniec ustaw jak najwyższą temperaturę prania i uruchom urządzenie. Możesz doczyścić też pralkę produktem z łazienki — wystarczy, że sięgniesz po płyn do płukania jamy ustnej. Wlej go do wnętrza pralki, a resztą nasącz szmatkę i wyczyść dokładnie kołnierz. Wszystkie bakterie i grzyby znikną, a poza tym płyn pozostawi przyjemny zapach.

dlaczego pralka brudzi ubrania fot. genialne.pl
dlaczego pralka brudzi ubrania fot. genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także