PoradyLajfhakiKiedy z pralki zaczyna wydobywać się odór, od razu biorę za cytrynę. Przywraca jej świeżość

Kiedy z pralki zaczyna wydobywać się odór, od razu biorę za cytrynę. Przywraca jej świeżość

jak czyścić szufladkę w pralce, fot. Genialne
jak czyścić szufladkę w pralce, fot. Genialne
04.08.2023 20:15

Do każdego prania dodajemy detergenty, które mają za zadanie dobrze oczyścić oraz nadać świeżość ubraniom. Jednak wraz z upływem czasu gromadzą się tam zarazki, a nawet tworzy pleśń, co negatywnie wpływa na jej stan. Sprawdź, jak czyścić szufladkę w pralce.

Resztki gromadzące się w szufladzie wpływają na kondycję całego urządzenia. W efekcie z pralki zaczyna wydzielać się nieprzyjemny zapach stęchlizny, który osiada na wypranych rzeczach. Nie wystarczy tutaj samo przecieranie pojemnika na detergenty szmatką, ponieważ to tylko maskuje smród. Weź z kuchni te dwie rzeczy, a zapomnisz o specjalistycznej chemii.

Jak czyścić szufladkę w pralce?

Na początku wyciągnij szufladkę z pralki — w wielu modelach jest to możliwe. Teraz wyciśnij sok z 1 cytryny i dodaj do niego 200 ml octu oraz 400 ml wody. Jeśli akurat nie masz w domu cytrusa, to użyj 2 łyżek kwasku cytrynowego. Kiedy składniki się połączą, polewaj nimi szufladę, a następnie pozostaw na 1 godzinę, aby zawarte w mieszance składniki miały szansę zadziałać. Dopiero potem weź gąbkę lub szczoteczkę i zacznij dokładnie szorować szufladę. Cytryna pozbędzie się osadów oraz kamienia, a ocet zdezynfekuje komorę. Na koniec przepłucz ją pod bieżącą wodą i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko pojawienia się pleśni w szufladzie. Nie zapomnij też o wnęce, gdzie znajduje się szuflada. Nanieś preparat na szmatkę i dokładnie ją przetrzyj. Kiedy wszystkie elementy są czyste, zamontuj szufladkę ponownie.

szuflada od pralki, fot. freepik
szuflada od pralki, fot. freepik

Jak utrzymać pralkę w czystości?

Szuflada na detergenty to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ czyścić należy całe urządzenie. Szczególnie ważny jest bęben pralki i kołnierz, czyli guma, w której często odkłada się brud. W pierwszej kolejności sięgnij po dostępne w każdym domu specyfiki, a nie po chemiczne zamienniki. Mogą one przez przypadek pogorszyć stan urządzenia, zamiast polepszyć. W pierwszej kolejności użyj sody oczyszczonej, która jest bezpiecznym preparatem. Na dodatek usuwa brzydkie zapachy oraz zabrudzenia, a już jedna filiżanka sody wsypana na bębna pralki skutecznie ją odświeży. Na koniec ustaw jak najwyższą temperaturę prania i uruchom urządzenie. Możesz doczyścić też pralkę produktem z łazienki — wystarczy, że sięgniesz po płyn do płukania jamy ustnej. Wlej go do wnętrza pralki, a resztą nasącz szmatkę i wyczyść dokładnie kołnierz. Wszystkie bakterie i grzyby znikną, a poza tym płyn pozostawi przyjemny zapach.

dlaczego pralka brudzi ubrania fot. genialne.pl
dlaczego pralka brudzi ubrania fot. genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także