Zastanawiasz się, kiedy w tym roku zaczną grzać? To zależy od kilku rzeczy
Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? To pytanie każdego roku powraca jak bumerang. Trudno o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ o tym, kiedy w blokach i innych budynkach wielorodzinnych zaczną grzać, decyduje kilka czynników.
Właściciele domów jednorodzinnych zaczynają ogrzewać swoje domy, kiedy im się tylko spodoba. W przypadku bloków i innych budynków wielorodzinnych sprawa nie jest już taka prosta. To, kiedy zaczyna się sezon grzewczy, jest kwestią umowną i zależy od różnych czynników. Może nawet być tak, że w jednym bloku kaloryfery już będą ciepłe, a w drugim jeszcze nie. Wyjaśniamy, od czego to zależy.
Kiedy zaczyna się sezon grzewczy?
Początek sezonu grzewczego przypada zwykle na przełom września i października. Sporo jednak zależy od panujących na zewnątrz temperatur. W 2023 r. początek jesieni był bardzo ciepły, więc grzanie nie było konieczne. Z biegiem dni będzie robiło się jednak coraz chłodniej, więc pytania o rozpoczęcie sezonu grzewczego będą zadawane coraz częściej. Ale temperatura nie jest jedynym czynnikiem wyznaczającym początek sezonu grzewczego. O tym, kiedy konkretnie z grzejników zacznie bić przyjemne ciepło, decydują wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. To one zlecają ciepłowniom uruchomienie grzania w podlegających im budynkach. Może więc zdarzyć się, że w blokach danej spółdzielni kaloryfery zrobią się ciepłe nawet kilka dni wcześniej niż w budynkach innego zarządcy.
Przy jakiej temperaturze "zaczynają grzać"?
Prawną podpowiedzią, kiedy zaczyna się sezon grzewczy, jest rozporządzenie Ministra Gospodarki. Mówi ono, że grzanie należy uruchamiać, kiedy warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów. Nie jest to, jak widać, bardzo precyzyjna wskazówka. Nieco lepszy obraz sytuacji daje rozporządzenie Ministra Infrastruktury określające minimalną temperaturę w pomieszczeniach. Z dokumentu wynika, że centralne ogrzewanie powinno być uruchamiane, jeśli bez niego temperatura w pokojach nie osiąga 20°C, a w łazienkach 24°C. Zwykle wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe kierują się także niepisaną zasadą, mówiącą, że sezon grzewczy należy rozpocząć, gdy przez 3 kolejne dni temperatura na zewnątrz wynosi mniej niż 10°C.
Do kiedy trwa sezon grzewczy?
Również w przypadku zakończenia sezonu grzewczego nie można wskazać żadnej konkretnej daty. Zgodnie z przytoczonymi wcześniej rozporządzeniami, ogrzewanie należałoby wyłączyć, kiedy bez niego w mieszkaniach będzie utrzymywać się odpowiednia temperatura (wspomniane 20-24°C). W praktyce zarządcy budynków decydują się na zakończenie sezonu, kiedy na zewnątrz robi się stosunkowo ciepło. Zwykle kaloryfery przestają działać na przełomie marca i kwietnia.