PoradyCzy to już pora, by wziąć się za wymianę opon? 1 czynnik decyduje o terminie

Czy to już pora, by wziąć się za wymianę opon? 1 czynnik decyduje o terminie

Podpowiadamy, kiedy należy zmienić opony. Fot. Pixabay
Podpowiadamy, kiedy należy zmienić opony. Fot. Pixabay
22.10.2023 13:09

Kiedy zmienić opony na zimowe? To pytanie właściciele aut zadają sobie każdego roku. Nie da się wskazać konkretnej daty. O konieczności wymiany ogumienia w samochodzie nie decyduje bowiem kalendarz, a coś zupełnie innego. Wyjaśniamy, czym powinieneś się kierować, by nie przegapić odpowiedniego momentu.

Niektórzy zmieniają opony zaraz po nastaniu jesieni, inni czekają do ostatniej chwili i jadą do wulkanizatora dopiero, gdy spadnie pierwszy śnieg. Tymczasem termin wymiany opon nie powinien być przypadkowy. Specjaliści tłumaczą, że szczególnie zbyt późna zmiana ogumienia może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Po co zmieniamy opony?

Wymiana opon ma poprawić bezpieczeństwo jazdy zimą. Ogumienie letnie mocno twardnieje pod wpływem niskiej temperatury. To powoduje, że jest mniej przyczepne i gorzej radzi sobie na nawierzchni pokrytej śniegiem czy gołoledzią. Sprawiają również, że droga hamowania pojazdu na mokrej czy śliskiej nawierzchni jest znacznie dłuższa niż na zimowych (o nawet 10 m). Wymiana opon na zimowe pozwala zwiększyć przyczepność auta oraz skrócić drogę hamowania. Dzięki temu możesz uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji, a nawet wypadków. Co ważne, miękkie "zimówki" nie nadają się jednak do jazdy latem. Pod wpływem wysokich temperatur zaczynają ślizgać się przy ruszaniu, hamowaniu oraz pokonywaniu zakrętów. Nie gwarantują też tej samej szybkości hamowania czy reakcji na ruchy kierownicą co opony letnie. Ponieważ na bezpieczeństwo stosowania danego typu ogumienia wpływa temperatura, to właśnie ona wskazuje, kiedy należy zmienić opony.

Wiele osób nie wie, kiedy najlepiej wymienić opony. Fot. Freepik
Wiele osób nie wie, kiedy najlepiej wymienić opony. Fot. Freepik

Czy prawo nakazuje zmienić opony?

Polska jest jednym z niewielu krajów w Europie, w których wymiana opon nie jest obowiązkowa. Przepisy mówią, że można jeździć na dowolnych oponach, jeśli tylko ich bieżnik ma minimum 1,6 mm. Oznacza to, że nie dostaniesz mandatu, jeśli zimą będziesz jeździł na letnim ogumieniu. Możesz natomiast słono zapłacić za jazdę na tzw. łysych oponach. Jeśli policjant w czasie kontroli uzna, że stan opon nie spełnia ustawowych kryteriów, może wypisać mandat w wysokości 3000 zł.

Kiedy należy zmienić opony na zimowe?

Jak wspomnieliśmy, przy wyborze terminu wymiany opon nie powinieneś sugerować się kalendarzem, ale temperaturą. Za wartość graniczną uważa się 7°C. Dopóki temperatura nie spadnie poniżej tego poziomu, możesz jeździć na oponach letnich bez obaw o bezpieczeństwo swoje i swoich pasażerów. Dopiero gdy zrobi się chłodniej, powinieneś jak najszybciej udać się do zakładu wulkanizacyjnego i założyć "zimówki". Oznacza to, że jeśli chcesz wiedzieć, kiedy zmienić opony, powinieneś śledzić prognozę pogody. Analogicznie wygląda sytuacja z wymianą opon zimowych na letnie. Należy zrobić to, gdy temperatura wzrośnie powyżej 7°C.

To pogoda wskazuje, kiedy należy wymienić opony. Fot. Pixabay
To pogoda wskazuje, kiedy należy wymienić opony. Fot. Pixabay

Na co zwrócić uwagę przed zmianą opon?

Wiesz już, kiedy zmienić opony na zimowe. Zanim to zrobisz, powinieneś jednak sprawdzić ich stan. Jeśli są mocno zużyte, zakładanie ich nie poprawi bezpieczeństwa jazdy, a może je wręcz pogorszyć. Jak już wiesz, zgodnie z przepisami bieżnik nie może mieć mniej niż 1,6 mm. Specjaliści od bezpieczeństwa na drogach uważają jednak, że zimą jego głębokość powinna wynosić ok. 4 mm, a latem przynajmniej 3 mm. Taki bieżnik gwarantuje optymalną przyczepność i prawidłowe odprowadzanie wody spod kół. Powinieneś zwrócić też uwagę na stan gumy. Teoretycznie trwałość samochodowego ogumienia powinna wynieść ok. 10 lat, ale zdarza się, że guma wcześniej robi się popękana lub wybrzuszona. W takiej sytuacji musisz kupić nowe opony. Po zmianie ogumienia dbaj natomiast o to, by były zawsze dobrze napompowane. Błąd może pogorszyć sterowność i przyczepność auta.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także