PoradyLajfhakiKiedy zobaczysz w szpitalu znak fioletowego motyla, to nie zadawaj pytań

Kiedy zobaczysz w szpitalu znak fioletowego motyla, to nie zadawaj pytań

Powstanie znaku fioletowego motyla, fot. Getty Images
Powstanie znaku fioletowego motyla, fot. Getty Images
14.06.2023 15:22

Symbol ten jest często spotykany w szpitalach, a szczególnie na oddziałach położniczych. Jego znaczenie jest bardzo wymowne. Dlatego sprawdź, co oznacza fioletowy motyl.

Najczęściej naklejany jest na łóżeczku, karcie szpitalnej lub pościeli i ma tragiczne znaczenie. W ten sposób personel chce uchronić rodziców przed wścibskimi albo nietaktownymi pytaniami ze strony pozostałych pacjentów oddziałów. Dlatego po zobaczeniu tego znaku niepotrzebne są żadne słowa.

Skąd wziął się znak fioletowego motyla?

Znak ten został pierwszy raz użyty przez małżeństwo z Wielkiej Brytanii, które straciło jedną z bliźniaczek. Niestety kilka godzin po porodzie dziecko zmarło w wyniku anencefalii, czyli bezmózgowia. Mimo że, para już podczas ciąży wiedziała o chorobie dziecka, to zdecydowała się na poród ze świadomością nieuniknionej śmierci malucha. W obliczu tak strasznego cierpienia, otaczający ich ludzie nie mogli powstrzymać się od zgryźliwych komentarzy, które zwiększały oblicze tragedii.

Co oznacza wizerunek fioletowego motyla?

Liczne uwagi innych sprawiły, że matka dziecka czuła się bardzo wyczerpana psychicznie. Dlatego postanowiła uchronić, pozostałe mamy zmagające się ze stratą dziecka. Wymyśliła znak fioletowego motylka. Wybrała go ze względu na uniwersalny kolor, który pasuje do każdej z płci. Symbol ten oznacza, że jedno z dzieci urodzone z ciąży mnogiej nie przeżyło, a motyl wyraża ulotność chwili oraz życia malca. Na początku używano naklejek tylko w jednym szpitalu, jednak szybko zyskały one na popularności. Wtedy para zdecydowała się na założenie fundacji The Skye High Foundation, której głównym celem jest wsparcie rodziców po śmierci dziecka.

Obraz

Wymowna symbolika

Do dziś fundacja ta zajmuje się produkcją naklejek lub kart motyli, pod którymi znajduje się miejsce do wpisania imienia zamarłego dziecka. Znak ten nie jest obowiązkowy, ale warto umieścić go w widocznym miejscu i uchronić się przed nieprzyjemnymi komentarzami. Jednak mimo to dla niektórych nie jest do dość jasny sygnał. W związku z tym fundacja postanowiła wyprodukować plakaty, które informują o znaczeniu fioletowego motyla. Można je zobaczyć na wielu oddziałach położniczych lub neonatologicznych. Niemniej jednak warto zapamiętać tę przykrą symbolikę fioletowego motyla, aby nie sprawić rodzicom dodatkowej przykrości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także