PoradyKolejność wznoszenia toastów weselnych ma znaczenie. Wiele osób popełnia przy tym gafy

Kolejność wznoszenia toastów weselnych ma znaczenie. Wiele osób popełnia przy tym gafy

toasty na weselu zaczynają wznosić ojcowie, fot. gettyimages
toasty na weselu zaczynają wznosić ojcowie, fot. gettyimages
06.06.2023 18:52

Toasty na weselu to element polskiej tradycji. Niektórzy potrafią bez trudu wygłaszać płomienne przemowy, a dla innych wzniesienie kielicha wiąże się ze stresem. Jak wznieść toast i nie popełnić gafy?

Często ojcowie oraz świadkowie przygotowują się sumiennie do wygłoszeniu toastu na weselu. Niektórzy z nich mówią wyuczone formułki, a inni raczej stawiają na spontaniczne i zabawne wystąpienia. Jednak sam obowiązek wzniesienia toastu wiąże się ze sporym stresem. W końcu na tę chwilę wszyscy skupiają wzrok na osobie dzierżącej kielich. Dlatego zapoznaj się z zasadami savoir-vivre. Dzięki temu z pewnością nie popełnisz gafy, a Twój toast zostanie zapamiętany.

Kto powinien wygłaszać toasty weselne?

Musisz wiedzieć, że kolejność wygłaszania toastów wcale nie jest przypadkowa. Jako pierwszy kielich do góry powinien wznieść ojciec panny młodej. To on jest gospodarzem całego przyjęcia, gdyż wydaje swoją córkę za mąż. Na nim ciąży obowiązek przywitania i przyjęcia gości. Drugi w toastowej kolejce jest ojciec pana młodego. On przyjmuje synową do rodziny i dołącza się do witania gości. Następnie kolej przychodzi na świadków oraz seniorów obu rodzin. W dalszej kolejności toasty może wygłosić rodzeństwo pary młodej, kuzyni oraz przyjaciele. Musisz też wiedzieć, że przy oficjalnych toastach (wygłaszanych przez ojców) wszyscy goście muszą wstać, a państwo młodzi powinni siedzieć. Natomiast przy kolejnych toastach, już tylko osoba przemawiająca zobligowana jest do stania.

toasty na weselu, fot. freepik
toasty na weselu, fot. freepik

Jak wygłaszać toasty na weselu?

  • Podczas wygłaszania toastu nie należy trzymać kieliszka w dłoni. To może zaskoczyć wiele osób. ;) Kielichy wznosi się dopiero po skończeniu przemowy.
  • Toasty weselne należy wygłaszać w przerwie między kolejnymi utworami muzycznymi. Nie warto robić tego podczas jedzenia posiłków.
  • Jak zasygnalizować gościom, że chcemy wznieść toast? Wystarczy wziąć do ręki mikrofon lub lekko postukać nożem w kieliszek.
  • Toasty nie powinny być długie. Warto wpleść w nie anegdoty dotyczące pary młodej.
  • Co więcej toasty mogą być zabawne bądź wzruszające i nostalgiczne. Wszystko zależy od Twojego nastawienia oraz relacji z młodą parą. Toasty płynące prosto z serca są dużo lepsze niż wyklepane formułki.
toasty na weselu, fot. freepik
toasty na weselu, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także