PoradyDomowe trikiKoniec ze skrobaniem. Przecieram wnętrze zamrażarki i zapominam o lodzie

Koniec ze skrobaniem. Przecieram wnętrze zamrażarki i zapominam o lodzie

Czyszczenie zamrażarki z lodu
Czyszczenie zamrażarki z lodu
Źródło zdjęć: © Getty Images | Santiago Urquijo
08.11.2023 16:10, aktualizacja: 17.01.2024 14:27

Twoja zamrażarka pokryta jest grubą warstwą lodu, który utrudnia przechowywanie żywności? Zapomnij o uciążliwym skrobaniu. Znamy znacznie prostszy sposób, który rozwiąże ten problem.

Zamrażarka to jedno z najbardziej przydatnych urządzeń w domu. Możemy przechowywać w niej resztki jedzenia, mięso, ryby czy owoce i zjeść je po kilku miesiącach. Dzięki niej nic się nie zmarnuje.

Niestety, nie każde urządzenie jest wyposażone w system no frost, zapobiegający osadzaniu się szronu i lodu na drzwiczkach czy w szufladach. Zdarza się, że w środku zaczyna zbierać się mnóstwo lodu, który uniemożliwia włożenie kolejnych produktów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lód zbiera się w zamrażarce? Wiemy, jak się go pozbyć

Gromadzenie się lodu w zamrażarce to naturalne zjawisko, wywoływane przez wilgotne powietrze przedostające się do wnętrza urządzenia podczas otwierania drzwiczek. Cienka warstwa lodu nie stanowi problemu. Jeśli jednak uniemożliwia ona domknięcie drzwi, to znak, że najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia uszczelki. Przyjrzyj się jej dokładnie — jeśli zauważysz choćby najmniejszy ubytek, jak najszybciej skontaktuj się z serwisem AGD, bowiem sprzęt pobiera przez to znacznie więcej prądu.

Zastanawiasz się, jak pozbyć się lodu? Zacznij od odłączenia lodówki i wyjęcia wszystkich zamrożonych produktów. Spokojnie, nie zdążą się zepsuć. Następnie, zabezpiecz podłogę, rozkładając ręcznik pod zamrażarką. Kolejnym krokiem jest przygrzanie wody w garnku. Po zagotowaniu postaw go obok otwartej zamrażarki. Para rozpuści nawet najgrubszą warstwę lodu. Ten prosty trik uchroni cię przed skrobaniem lodu.

Przetrzyj tym drzwiczki zamrażarki. Tak uchronisz ją przed kolejną warstwą lodu

Po całkowitym rozpuszczeniu się lodu wyczyść zamrażarkę. Wystarczy, że przetrzesz ją wilgotną gąbką z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Możesz też użyć roztworu wody i octu zmieszanego ze sobą w proporcji 1:1. Ocet pozbędzie się wszelkich bakterii z wnętrza zamrażarki i zneutralizuje zapachy. Czystą zamrażarkę można posmarować odrobiną oleju lub oliwy, które uniemożliwią osadzanie się lodu na ściankach. Pamiętaj o tym, aby nie przepełniać szuflad i nie wkładać do nich ciepłych potraw. W ten sposób pozbędziesz się nawracającego problemu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także