PoradyLajfhakiKot nie śpi w nocy? Jedna zabawa zmieni jego nawyki

Kot nie śpi w nocy? Jedna zabawa zmieni jego nawyki

kot nie śpi w nocy fot. freepik
kot nie śpi w nocy fot. freepik

18.08.2023 15:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koty nie tylko chodzą swoimi drogami, ale mają też nawyki, które nie dają spać właścicielom. Jest to na dłuższą metę dość męczące, zwłaszcza jak po zmroku stają się one aktywne. Podpowiadamy, co zrobić, kiedy kot nie śpi w nocy.

Natura kotów ma to do siebie, że zwierzaki te lubią być aktywne w nocy. Wtedy właśnie włącza im się chęć do zabawy, biegania po domu oraz do jedzenia. Oto sposoby, jak sobie z tym radzić.

Dlaczego kot nie śpi w nocy?

Zwierzaki te są nocnymi markami i dobrze o tym wiedzą ci, którzy są ich posiadaczami. Niestety bywa to dość uciążliwe, kiedy koty nie dają swoim zachowaniem spać. Zdarza się też, że specjalnie budzą swoich właścicieli w nocy. I chociaż z naszej perspektywy nie jest to nic fajnego, dla kotów to zupełnie normalne i mogą one być zdziwione, że opiekunowi to się nie podoba. Szczególnie że koci rytm dobowy znacznie różni się od naszego. Nie oznacza to, że one w ogóle nie śpią, po prostu wolą robić to za dnia. Kiedy ludzie wolą spać w nocy, u kotów jest odwrotnie. Uwielbiają one być aktywne wieczorem oraz wczesnym rankiem. To wtedy właśnie wskakują na półki czy blaty, bawią się czy biegają szaleńczo po domu. Co o tym mówią behawioryści?

Obraz

Co robić, aby kot nie szalał w nocy?

Koci nocny tryb życia wynika z faktu, że są one drapieżnikami. Wiele gatunków gryzoni jest aktywnych w nocy, dlatego koty śpią za dnia, a wieczorem polują. I to ich naturalna potrzeba, którą muszą spełniać. Instynkt zawsze będzie silniejszy, dlatego nie da się tego ich oduczyć. Co zatem zrobić, aby kot dał nam zasnąć? Najlepiej przed pójściem spać, pobawić się z naszym kocim pupilem. Eksperci polecają zastosować intensywne gonienie z wędką po całym mieszkaniu, aby doprowadzić do zmęczenia zwierzaka i zaspokojenia jego chęć polowania. Można go też nakarmić. To nieco osłabi jego hałasowanie, jednak nie sprawi, że kot zaśnie. Udowodniono, że udomowione kociaki potrafią się przystosować do trybu życia swoich opiekunów, zaś te żyjące dziko są aktywne w nocy, aby zdobywać pożywienie. 

A selective focus closeup shot of a gray furry tabby cat sitting on a wooden chair
A selective focus closeup shot of a gray furry tabby cat sitting on a wooden chair
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także