Złodziejowi zrzednie mina. Nie daj się okraść z cmentarnych ozdób
Wszystkich Świętych dla jednych jest dniem zadumy, a dla innych idealną porą na kradzieże na cmentarzu. Złodzieje wykorzystują tłok oraz to, że mogą szybko sprzedać swoje łupy. Jeśli nie chcesz, by ogołocili groby twoich bliskich, powinieneś odpowiednio zabezpieczyć ozdoby.
25.10.2023 14:16
Kwiaty, znicze, stroiki i wiązanki sporo kosztują, ale przecież nikt nie będzie żałował pieniędzy, idąc na cmentarz uczcić pamięć zmarłych! Niestety zdarza się, że ozdoby kupione za niemałe kwoty szybko znikają z grobów. Podpowiadamy, jak możesz zniechęcić złodziei do kradzieży. Czasem wystarczą bardzo proste triki, by ozdoby zostały na swoich miejscach.
Dlaczego we Wszystkich świętych zdarzają się kradzieże na cmentarzu?
Kradzieże na cmentarzu zdarzają się przede wszystkim w okresie Wszystkich Świętych. Przyczyn jest kilka. Przede wszystkim wtedy na grobach jest najwięcej wartościowych ozdób. Złodzieje mają więc w czym wybierać. Poza tym w tłumie łatwiej jest im się ukryć. Nie bez znaczenia jest również to, że zwykle kradną nie po to, by położyć coś na grobie kogoś bliskiego, ale dla zarobku. 1 listopada, gdy wiele osób szuka pod cmentarzami ozdób i zniczy, mogą szybko sprzedać skradzione rzeczy.
Jak zabezpieczyć doniczkę przed kradzieżą?
Jest kilka sposobów, by złodziej zrezygnował z zabrania donicy z kwiatami lub wazonu. Wystarczy oznaczyć naczynie w sposób wyraźny, a jednocześnie trwały. Masz do wyboru kilka opcji:
- Użyj niezmywalnego pisaka. Na ciemnej donicy sprawdzi się np. biały lub złoty, a na jasnej — czarny. Umieść na donicy nazwisko lub inicjały zmarłego. Im większe litery, tym lepiej będą odstraszać złodziei.
- Weź nożyk lub nożyczki i wydrap oznaczenie. Również w tym przypadku najlepiej jest użyć nazwiska lub inicjałów. Takie trwałe "uszkodzenie" gwarantuje, że nikt nie zainteresuje się twoją ozdobą.
- Użyj lakieru do paznokci. Możesz namalować nim dowolne oznaczenie, mogą to być inicjały lub nazwisko, ale dobrze sprawdzą się nawet niedbałe maźnięcia.
- Zabezpiecz donicę olejem lub smarem. Kiedy złodziej jej dotknie, szybko zrezygnuje z kradzieży.
Jak udaremnić kradzieże stroików i zniczy na cmentarzu?
Istnieją równie proste sposoby, by zabezpieczyć inne cmentarne ozdoby.
- Łupem złodziei bywają stroiki. Dobrym sposobem na zniechęcenie złodziei do zabrania ich z grobu, jest... dociążenie ich. Przestępcy zostawiają ciężkie ozdoby, ponieważ wolą wziąć kilka lżejszych i mieć większy zarobek. Wystarczy włożyć do stroika ciężki kamień, a z dużym prawdopodobieństwem nikt go nie zabierze.
- Inną sztuczką, którą możesz zastosować, jest przyklejenie zniczy i stroików do pomnika mocną taśmą dwustronną. Niestety minusem tego rozwiązania jest konieczność zmywania kleju po zabraniu ozdób.
- Aby nikt nie zabrał z grobu wiązanki, możesz natomiast przywiązać ją do krzyża lub przytwierdzonego na stałe wazonu za pomocą cienkiego, giętkiego drutu.
Jak rozpoznać, że ktoś sprzedaje skradzione rzeczy?
Kradzieże na cmentarzu nie są jedyną rzeczą, na którą powinieneś uważać. Dobrze jest również zachować ostrożność przy kupowaniu ozdób. Nie chcesz przecież nabyć przedmiotów pochodzących z przestępstwa. Zwracaj uwagę na to, czy towar danego sprzedawcy jest spójny. Rękodzielnicy zwykle sprzedają stroiki wykonane w tym samym stylu i z tych samych materiałów, a sprzedawcy zaopatrują się w hurtowniach, które oferują jednolity asortyment. Jeśli ozdoby są "od Sasa do Lasa", najprawdopodobniej zostały przed chwilą zabrane z grobów. Sygnałami alarmowymi są także podejrzanie niskie ceny oraz nieprofesjonalna forma sprzedaży (np. towar ustawiony na ziemi lub sprzedawany z bagażnika, brak paragonu, reklamówek itp.). Twoje podejrzenia powinno wzbudzić również nerwowe zachowanie sprzedawcy (może np. ponaglać cię, by szybciej pozbyć się towaru).