Zanim zabronisz parkowania przed posesją, sprawdź przepisy. Nie każdy może ustawić znak
Znaki zakazu, nakazu, ostrzegawcze czy informacyjne informują o tym, jak kierowcy powinni zachowywać się na drodze. Często, poza znakami ustawionymi przez zarządców dróg, spotykamy te, umieszczone przez osoby prywatne np. na bramach wjazdowych do posesji. Wyjaśniamy, kto i na jakich zasadach może kupić znak drogowy.
07.08.2023 09:37
Większość znaków znajduje się przy drogach publicznych, gdzie instalują je zarządcy tras. Zdarza się jednak, że znaki drogowe, np. zakazu wjazdu czy zakazu parkowania, pojawiają się na prywatnych posesjach. Kto jest w stanie kupić taki znak drogowy i na jakich zasadach może go umieścić przy drodze? Oto co mówią na ten temat przepisy.
Kto może kupić znak drogowy?
Znak drogowy może nabyć właściwie każdy. Zwykle robią to urzędy i instytucje publiczne, ale nie ma przepisów zabraniających kupowania znaków drogowych przez osoby prywatne. Obecnie wiele firm oferuje sprzedaż przez internet personalizowanych znaków (przez umieszczenie na nich informacji zgodnych z oczekiwaniami klienta). Wystarczy wejść na stronę producenta, wybrać znak, którego potrzebujesz i zapłacić jak za każdy inny produkt. Ceny takich obiektów są różne, w zależności od ich wielkości oraz tego, czy wymagają personalizacji. Większość standardowych znaków drogowych kosztuje ok. 100-150 zł.
Czy każdy może ustawić przy drodze znak?
Wiesz już, kto może kupić znaki drogowe. Czas wyjaśnić, na jakich zasadach można je umieszczać przy jezdni. W tej kwestii nie ma tak dużej dowolności jak przy zakupie znaku. Osoby prywatne nie mają takich samych uprawnień jak zarządcy dróg i podlegające im służby odpowiadające za oznakowanie dróg. W związku z tym, nie zawsze i nie wszędzie możesz zainstalować znak drogowy. Osobom prywatnym nie wolno ustawiać znaków przy drogach publicznych. Jeśli chcesz powiesić tablicę informującą np. o zakazie parkowania na podjeździe (i możliwości odholowania auta), zakazie wjazdu itp., musisz umieścić ją na prywatnym terenie. W praktyce oznacza to, że powinieneś zawiesić ją np. na ogrodzeniu posesji, bramie wjazdowej lub przy drodze wewnętrznej. Zgodnie z art. 85 Kodeksu wykroczeń za samowolne ustawienie przy drodze publicznej znaku drogowego grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.