Kto powinien jako pierwszy podzielić się opłatkiem? Jest etykieta, którą mało kto zna
To jedna z najważniejszych tradycji świątecznych, bez której nie można rozpocząć kolacji wigilijnej. Zanim usiądziemy do wieczerzy, łamiemy się opłatkiem z bliskimi, składając sobie życzenia. Ten moment dla wielu stanowi istne katusze, przez co chcą odbębnić go jak najszybciej. Jednak kto pierwszy powinien sięgnąć po opłatek wigilijny?
Przed świętami Bożego Narodzenia staramy się pamiętać o tym, aby kupić wszystkie potrzebne nam produkty. Wśród nich znajduje się ten jeden, bez którego nie mogą odbyć się żadne święta — opłatek. Nie sposób o nim zapomnieć, ponieważ bez opłatka wigilijnego ten dzień nie byłby aż tak szczególny. Okazuje się, że i w jego przypadku obowiązują pewne zasady, które wpisują się w tradycję świąt.
Dlaczego łamiemy się opłatkiem w Wigilię?
Z pewnością każdy przynajmniej raz zastanawiał się, czy koniecznie musi połamać się opłatkiem z rodzinną. Szczególnie rozważają to te osoby, które nie lubią tej tradycji. Jednak mało kto wie, że zwyczaj ten wywodzi się z początków polskiego chrześcijaństwa i jest wyjątkowy. W innych krajach na świecie nie jada się kolacji wigilijnej, przez co składanie sobie życzeń oraz łamanie się opłatkiem jest charakterystyczne tylko dla naszej kultury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Śliczne ozdoby z kwiatów, które wykonasz sama w domu!
A co symbolizuje opłatek? Jest on niczym innym jak nawiązaniem do religii katolickiej, a niesie ze sobą pokój oraz przebaczenie. W tym dniu nawet osoby niewierzące sięgają po opłatek, ponieważ jest on jednym z ważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Inne kraje słowiańskie również mają podobną tradycję związaną z wigilijnym opłatkiem, a należą do nich Ukraina oraz Litwa.
Jak prawidłowo dzielić się opłatkiem?
Według tradycji, wigilia powinna rozpocząć się od przeczytania wspólnie fragmentu z Pisma Świętego o narodzinach Jezusa oraz od modlitwy. Ważne jest to, kto ma ją rozpocząć, a według zasad powinna być to najstarsza osoba w rodzinie. Dopiero potem pora na opłatek wigilijny, ale jak go podać? Najlepiej jest położyć go na talerzu, a następnie na stole. Opłatek nie powinien być w folii, ponieważ nie wygląda to elegancko.
Po zakończonej modlitwie również senior rodu powinien jako pierwszy sięgnąć po opłatek i rozdać go pozostałym osobom. Dopiero wtedy można zacząć wymieniać uprzejmości. Natomiast samodzielne zabieranie opłatka wigilijnego ze stołu to ogromne faux-pas, ponieważ nie jest zgodne z tradycją. Jeśli zależy nam na tradycji, to należy trzymać się jej do końca.