PoradyLajfhakiKto wcześnie wstaje, ten je mniej słodyczy. Wyniki badań naukowców nie pozostawiają złudzeń

Kto wcześnie wstaje, ten je mniej słodyczy. Wyniki badań naukowców nie pozostawiają złudzeń

Czy pora wstawania ma wpływ na nawyki żywieniowe? fot. gettyimages
Czy pora wstawania ma wpływ na nawyki żywieniowe? fot. gettyimages

15.06.2023 17:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Osoby, które są rannymi ptaszkami, odżywają się zdrowiej. Takie wnioski wysnuli włoscy badacze. Sprawdź, jak nawyki żywieniowe są związane z porą wstawania.

Zespół naukowców opublikował zaskakujące wyniki badań podczas kongresu Włoskiego Towarzystwa Żywienia Człowieka w Toskanii. Okazało się, że osoby będące bardziej aktywne w pierwszych godzinach dnia, miały także zdrowszą dietę od tzw. nocnych marków.

Czy pora wstawania ma wpływ na nawyki żywieniowe?

Badania przeprowadzone zostały na 51 osobach, które zmagają się z otyłością lub nadwagą. Pośród nich znalazło się 15 mężczyzn i 36 kobiet, a eksperyment trwał od marca do kwietnia bieżącego roku. Po tym czasie okazało się, że osoby posiadające chronotyp (wzór zachowania) poranny mają lepsze nawyki żywieniowe. W grupie badanych wykazało go aż 74% uczestników. Natomiast osoby z chronotypem wieczornym miały o wiele gorsze zwyczaje żywieniowe od pozostałych. Często spożywały one na obiad i kolację więcej kalorii niż ranne ptaszki. Dodatkowo zjadały najczęściej słodycze, fast foody, które popijały słodzonymi napojami. W efekcie organizmy nocnych marków mają niski poziom witaminy B12 oraz kwasu foliowego, co przekłada się na nieprawidłowy poziom erytrocytów i leukocytów we krwi.

Women enjoying coffee with marshmallows on the bed with present near her while stretching after awaking. Morning surprise
Women enjoying coffee with marshmallows on the bed with present near her while stretching after awaking. Morning surprise

Jak skutecznie zmienić swoje nawyki żywieniowe?

Chcąc przerwać błędne koło, nie należy z dnia na dzień przejść na restrykcyjną dietę. Nagła zmiana nawyków żywieniowych źle wpłynie na organizm oraz psychikę, przez co może on zacząć się buntować. Dlatego przed rozpoczęciem diety warto wykonać badania, a dopiero potem zasięgnąć opinii lekarza oraz dietetyka, ponieważ większa masa ciała może być objawem choroby. Z pomocą odpowiedniego specjalisty stworzycie najlepsze rozwiązanie, przez co dieta nie będzie formą smutnego obowiązku oraz poczucia rezygnacji z przyjemności.

Young sportswoman making herself a healthy smoothie and slicing fresh fruit in the kitchen.
Young sportswoman making herself a healthy smoothie and slicing fresh fruit in the kitchen.

Jak poprawić swoje zdrowie?

Zmiana diety to bardzo ważny element zdrowego i długiego życia. Jednak warto zwrócić uwagę na regularną aktywność fizyczną. Specjaliści zalecają, aby codziennie wykonywać około 9 tysięcy kroków, które sprawią, że szybciej schudniesz i poczujesz się lepiej. Szacuje się, że można spalić wtedy do 500 kcal, co w przypadku redukcji masy ciała jest znakomitym wynikiem. Spacery to najprostsza formą utrzymania dobrej kondycji oraz są wskazane dla wszystkich, niezależnie od wieku. Warto dodać, że taka aktywność chroni przed chorobami sercowo-naczyniowymi oraz poprawia samopoczucie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także