×
Wirtualna Polska

Nigdy nie zabieraj tego na spacer do lasu. Przyciąga kleszcze jak magnes!

Zabierając do lasu przedmiot, z którym prawdopodobnie bardzo rzadko się rozstajesz, sporo ryzykujesz. Okazuje się, że to doskonały wabik na kleszcze, które przenoszą groźne choroby. Podpowiadamy, co przyciąga kleszcze i jak chronić się przed ich ukłuciami.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kleszcze są aktywne od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Żyją gównie w lasach, parkach i innych miejscach, gdzie jest dużo zieleni oraz wilgoci. Ich ukłucia same w sobie nie są groźne. Problemem jest to, że te pajęczaki przenoszą choroby takie jak borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Właśnie dlatego dobrze jest wiedzieć, co przyciąga kleszcze oraz jak je odstraszyć.

Co przyciąga kleszcze? Ten przedmiot zostaw w domu

Telefon komórkowy to przedmiot, z którym większość z nas prawie nigdy się nie rozstaje. Mamy go ze sobą również w czasie spacerów. Robimy nim zdjęcia, mierzymy aktywność lub po prostu mamy ze sobą „na wszelki wypadek”. Okazuje się jednak, że wybierając się do lasu, parku czy na łąkę, lepiej zostawić komórkę w domu. Telefon może bowiem przyciągnąć kleszcze. Dzieje się tak dlatego, że owady te są bardzo czułe na promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości 900 MHz, a jego źródłem są właśnie telefony komórkowe.

Co przyciąga kleszcze? Fot. Gettyimages

Co przyciąga kleszcze? Fot. Gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Przyciągają kleszcze oraz pecha! Tych roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie

Co jeszcze przyciąga kleszcze?

Kleszcze zwabiają ciepło, ruch i zapach potu. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne zakrywanie całego ciała. Najlepiej nosić dobrze przylegające ubrania ze śliskich materiałów, ale to nie wszystko.

  • Naukowcy stwierdzili, że na atak kleszcza bardziej narażone są osoby z grupą krwi A.
  • Owady lgną również do jasnych kolorów, dlatego wybierając się na spacer do lasu, unikaj bieli, beżu, jasnej szarości oraz błękitu. O wiele lepiej sprawdzą się ciemne barwy.
  • Powinieneś również zrezygnować ze stosowania perfum o kwiatowym zapachu. Są wabikiem na kleszcze.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak odstraszyć kleszcze?

Jest wiele sposobów, by sprawić, że kleszcze będą trzymały się z daleka. Większość z nich opiera się na wykorzystaniu zapachów, które odstraszają te owady.

  • Dobrym sposobem na odstraszenie kleszczy jest regularne jedzenie czosnku. Dzięki niemu zmienia się zapach naszego potu. Podobne działanie mają produkty zawierające dużo witamin z grupy B, np. piwo.
  • Możesz wykonać domowy preparat na kleszcze. Dobrze sprawdzi się m.in. napar z wrotyczu.
  • Wrotycz możesz również zastosować jako składnik woreczków zapachowych wkładanych do szafy. Dzięki nim ubrania przejmą zapach ziela, które odstrasza kleszcze.

 

Zobacz również: Dodaj odrobinę do wody i rozpyl w ogrodzie. Kleszcze i komary będą trzymać się z daleka

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować