Te miasta niedługo utoną w odpadach. Wszystko przez turystów
Jest lepiej niż rok wcześniej, ale do ideału daleko. Takie wnioski płyną z raportu Głównego Urzędu Statystycznego na temat ilości śmieci wyrzucanych przez Polaków. Dzięki jego danym wiemy, kto wytwarza najwięcej śmieci.
15.08.2023 12:08
Okazuje się, że nie wszędzie w Polsce produkuje się tyle samo odpadów. Są miejscowości, które wyraźnie wybijają się na arenie ogólnopolskiej i to w negatywny sposób. Wiemy, kto wytwarza najwięcej śmieci. Okazuje się, że winą nie zawsze można obarczyć konsumpcyjny styl życia mieszkańców czy kiepski system segregacji.
Ile śmieci produkują Polacy?
GUS podaje, że w 2022 r. zebrano 13,4 mln ton odpadów komunalnych. To o niemal 2% mniej niż w 2021 r. Ilość śmieci przypadających na jednego mieszkańca spadła o 5 kg i wyniosła w ubiegłym roku 355 kg. Zdecydowana większość odpadów komunalnych (11,6 mln ton) została odebrana z gospodarstw domowych. Na składowiska trafiło ponad 5,1 mln ton śmieci (ponad 1/3). Blisko 8,2 mln ton przekazano do odzysku, w tym recyklingu, przetwarzania biologicznego, unieszkodliwienia, a także przetwarzania termicznego (z odzyskiem energii i bez).
Kto wytwarza najwięcej śmieci?
GUS podaje liczbę śmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca nie tylko w skali kraju, ale również samorządów. Niechlubny prym wiodą pod tym względem miejscowości turystyczne, w których mimo stosunkowo niewielkiej liczy mieszkańców, produkuje się ogromne ilości śmieci. Wszystko przez odwiedzające te miasta rzesze turystów. W 2022 roku liderem zestawienia miast produkujących najwięcej śmieci na jednego mieszkańca było Władysławowo. Odebrano tam 2 tony 222 kg odpadów na mieszkańca w obszarze wiejskim, a 986,6 tony w samym mieście. Duże wskaźniki zanotowały także Mielno (1,3 tony) i Jastarnia (1,1 tony). Sytuacja jest trudna również w takich miejscowościach jak: Zakopane, Łeba, Puck, Dziwnów oraz Międzyzdroje.
Gdzie, poza kurortami, wytwarza się dużo śmieci?
Nie tylko turystyka wpływa na kiepskie wyniki niektórych miejscowości pod względem ilości produkowanych odpadów. Innym niekorzystnym czynnikiem jest niski wskaźnik segregacji śmieci. Przykładem może być Stąporków położony ok. 40 km od Kielc. Poziom selektywnej zbiórki w tej niewielkiej miejscowości wynosi 4,1%, podczas gdy średnia krajowa to 42,9%. Na jednego mieszkańca Stąporkowa rocznie przypada 411 kg niesegregowanych śmieci, co stanowi 15. wynik w skali kraju. W Krzewinie leżącej 70 km od Poznania poziom selektywnej zbiórki to nieco ponad 16 proc., a na mieszkańca przypada blisko 500 kg śmieci rocznie. Słabo wypadają również Oborniki Śląskie, w których jeden mieszkaniec wytwarza 456 kg odpadów rocznie przy stosunkowo wysokim (38,2%) wskaźniku selektywnej zbiórki.