PoradyLajfhakiKup w aptece i rozcieńcz. Podlewane hortensje będą w końcu niebieskie!

Kup w aptece i rozcieńcz. Podlewane hortensje będą w końcu niebieskie!

jak zmienić kolor hortensji fot. freepik
jak zmienić kolor hortensji fot. freepik
30.06.2023 16:37

Hortensja ogrodowa jest popularną rośliną ozdobną. Nic w tym dziwnego, szczególnie że jej uprawa nie jest trudna, a kwiaty naprawdę robią wrażenie. Jeśli masz już ją w swoim ogrodzie, mamy dla ciebie trik na to, jak zmienić kolor hortensji. Podpowiadamy, która jej odmiana robi takie cuda.

Kwiat ten wyróżnia się bujnymi i dużymi kwiatami, które nie da się pomylić z żadnymi innymi. To roślina, którą kochają, zarówno doświadczeni ogrodnicy, jak i początkujący. Nic dziwnego, w naszym ogrodzie jest centralną ozdobą, która zachwyca zawsze naszych gości.

Jaki gatunek hortensji zmienia kolor?

Hortensja ogrodowa to odmiana, którą najczęściej wykorzystuje się do zmiany koloru. Wyróżnia się ona kwiatami, które obrastają w kulkę lub też płaską elipsę. Potrafi wyrosnąć nawet do 1-1,5 metra i należy pamiętać o jej wrażliwości na przymrozki. Niepolecaną przez ogrodników odmianą jest hortensja bukietowa. Kwiaty tej rośliny przyjmują formę stożka i jest ona trochę wyższa niż jej ogrodowa siostra - dorasta nawet do 2 metrów. Niestety nie zrobimy na niej zmiany koloru. Podobnie jest w przypadku innych odmian: hortensji dębowej czy krzewiastej. Dlatego, jeśli chcesz zmienić kolor hortensji, wykorzystaj tylko odmianę ogrodową.

hortensja nie kwitnie, fot. gettyimages
hortensja nie kwitnie, fot. gettyimages

Jak zmienić kolor hortensji ogrodowej?

Wiesz już, jaka odmiana idealnie nadaje się do zmiany koloru. Czas, aby zdradzić Ci, jak to zrobić. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że kolor hortensji ogrodowej zależny jest przede wszystkim od gleby, w jakiej rośnie. Ważna jest jej kwasowość. Jeśli nie jesteś pewny, co do odczynu - zrób domowy test gleby. Hortensja ogrodowa lubi podłoże żyzne, próchnicze i o pH od 4,5 do 5,5. Najczęściej występuje w kolorze: różowym i niebieskim, ale może być też czerwona. Dlatego, jeśli chcesz zapewnić jej konkretny kolor, zadbaj o odpowiednie podłoże.

hortensja nie kwitnie, fot. gettyimages
hortensja nie kwitnie, fot. gettyimages

Zależność odczynu pH gleby i koloru hortensji

Miej na uwadze, że im kwaśniejsze podłoże, tym większe prawdopodobieństwo, że hortensje zakwitną na niebiesko. Odpowiedni odczyn pH gleby uzyskasz dzięki nawożeniu ziemi siarczanem amonu lub potasu. Ałun potasowy można zakupić w aptece. 5 g ałunu potasowego rozpuść w litrze wody i podlewaj regularnie kwiaty średnio co 7-10 dni.

W przypadku mocno zasadowego podłoża, jej kwiaty zabarwią się bardziej na czerwono. Jeśli chcesz uzyskać taki kolor, nawóź odżywkami bogatymi w wapń i magnez. Nie przesadź jednak z ich stosowaniem i zmianą pH podłoża, ponieważ łatwo można doprowadzić do żółknięcia, zasychania i opadania liści rośliny. W trakcie zmiany koloru mogą też pojawić się problemy z chlorozą. Dlatego, aby tego uniknąć, dodaj do gleby trochę kwaśnego torfu. Stosując ściółkowanie ziemi kompostem korowym lub torfem wysokim, nie tylko wpłyniesz na kolor rośliny, ale też jej ogólny rozwój.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także