PoradyLajfhakiKupiłeś nową pralkę? Nie ładuj od razu ubrań do bębna

Kupiłeś nową pralkę? Nie ładuj od razu ubrań do bębna

Mężczyzna otwiera pralkę
Mężczyzna otwiera pralkę
Źródło zdjęć: © Getty Images | Kateryna Artsybasheva
08.04.2024 11:24, aktualizacja: 03.05.2024 14:54

Pralka to jeden z podstawowych sprzętów AGD. Znajduje się w niemalże każdym domu. Jeśli kupiłeś nową pralkę, nie ładuj od razu ubrań do bębna. Poznaj patent, który przedłuży życie pralki.

Pralka towarzyszy nam już od pół wieku. Prototyp urządzenia powstał w 1851 roku, jednak w Polsce pierwsze pralki pojawiły się dopiero w latach 70. XX wieku. Polar PS 663 Bio czy słynna "Frania" stały się najbardziej pożądanym sprzętem domowym. Pralki całkowicie zrewolucjonizowały życie Polek.

Obecnie możemy przebierać wśród zaawansowanych technologi. Coraz większą popularnością cieszą się pralko-suszarki, które łączą w sobie aż dwie funkcje. Kupiłeś nową pralkę? Poczekaj z pierwszym praniem. Jeśli chcesz, żeby urządzenie towarzyszyło ci przez lata, wypróbuj prosty patent.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co zrobić po kupieniu nowej pralki?

Technologia poszła do przodu. Pralki już nie tylko piorą, ale też suszą czy dezynfekują. Zakup nowego urządzenia wiąże się z ogromnymi kosztami, bowiem nowoczesne pralki to wydatek od 3 do nawet 6 tysięcy złotych. Chcesz, żeby działała ona jak najdłużej.

Jak przedłużyć życie nowej pralki? Nie uruchamiaj jej od razu po zakupie. Nowa pralka jeszcze niedawno była na taśmie produkcyjnej. W bębnie znajduje się mnóstwo bakterii, które potem przejdą na wyprane ubrania. Jak przeprowadzić pierwsze pranie? Zacznij od sprawdzenia urządzenia. W bębnie czy dozowniku mogą znajdować się instrukcje, styropian zaślepki bądź pojedyncze elementy pralki. Pozbądź się ich jeszcze przed pierwszym praniem. Usuń też koniecznie śruby transportowe, które chronią bęben podczas transportu.

Przygotuj miękką ścierkę z mikrofibry oraz miskę w ciepłą wodą. Dodaj do niej dwie łyżki sody oczyszczonej, a w tak przygotowanym roztworze zanurz ścierkę i przetrzyj nią bęben, dozownik oraz drzwiczki. Pozwól im całkowicie wyschnąć i dopiero wtedy zabierz się za pranie. Nie wkładaj do bębna żadnych tkanin. Dodaj do dozownika kopiastą łyżkę sody, włącz program i przeprowadź pranie na pusto. Soda dokładnie zdezynfekuje nowe części, a pralka będzie gotowa do użycia.

Jak czyścić pralkę?

Chcesz, żeby nowa pralka działała jak najdłużej? Pamiętaj o regularnym czyszczeniu urządzenia. Wykorzystaj tanie i skuteczne środki czystości, które z pewnością masz już w domu. To wspomniana soda oczyszczona i ocet. Obie substancje działają antybakteryjnie i antygrzybiczne. Pozbędą się bakterii, a także nieprzyjemnego zapachu.

Jak czyścić nimi pralkę? Otwórz dozownik i wlej do niego szklankę octu. Bęben posyp sodą oczyszczoną. Włącz urządzenie i ustaw najwyższą możliwą temperaturę. Po zakończonym programie otwórz bęben i dozownik. Pozostaw je do całkowitego wyschnięcia. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu, a zapomnisz o awarii czy zapachu stęchlizny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także