PoradyLajfhakiWlewam do pralki. Kosztuje grosze, a rozwiązuje kilka problemów

Wlewam do pralki. Kosztuje grosze, a rozwiązuje kilka problemów

Ocet to środek o wszechstronnym zastosowaniu. Można wykorzystać go w kuchni, ale równie dobrze sprawdzi się do czyszczenia powierzchni czy… prania. Czy ocet dodawany do prania daje jakieś efekty? Wyjaśniamy.

Ocet do prania.
Ocet do prania.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Elizabeth Fernandez

15.03.2024 17:22

Ocet jest znany od pięciu tysięcy lat. Początkowo używano go do dezynfekcji i uzdatniania wody, jednak szybko doceniono jego wyjątkowy smak. Starożytni Grecy traktowali go niczym magiczny eliksir o działaniu prozdrowotnym, zaś Rzymianie wykorzystywali go do konserwowania żywności.

Ten niepozorny płyn wykazuje działanie antybakteryjne, antyseptyczne i grzybobójcze. Ocet do prania zastąpi chemiczny wybielacz czy płyn do płukania. Wyjaśniamy, jak prawidłowo używać octu, aby pranie było czyste, miękkie i pachnące, a pralka sprawna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak działa ocet dodany do prania?

Ocet to środek o szerokim zastosowaniu. Używamy go do zakwaszania czy konserwowania żywności, jednak równie dobrze sprawdzi się jako środek czystości. Można wykorzystać go do czyszczenia, nabłyszczenia i dezynfekcji powierzchni, jednak coraz więcej osób dodaje go do prania.

Ocet balsamiczny, jabłkowy, ryżowy czy winny to nie to samo, co ocet spirytusowy. Ten rodzaj octu jest najbardziej "zanieczyszczony", jednak to właśnie on nadaje się do prania czy czyszczenia powierzchni. Im większe jest jego stężenie, tym mocniej będzie działał. Jak stosować ocet do prania, aby nie zniszczyć ubrań?

Zacznijmy od najbardziej wymagających tkanin, czyli ręczników. Tkanina ma nieustanny kontakt z wodą, wilgocią i resztkami martwego naskórka, przez co szybko mnożą się na niej bakterie, a ręcznik zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Jeśli chcesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, włóż ręczniki do pralki i wlej dwie szklanki octu spirytusowego do przegródki. Nastaw pranie o najwyższej możliwej temperaturze, a po zakończonym cyklu ręczniki będą miękkie i czyste.

Ten sam patent można wykorzystać do wybielenia białych tkanin. Jeśli chcesz wzmocnić działanie octu, wsyp do przegródki dwa opakowania sody oczyszczonej, a wyprane ubrania odzyskają dawną biel. Pamiętaj jednak, że ocet jest dość agresywnym środkiem czyszczącym, dlatego też nie nadaje się do delikatnych tkanin takich jak kaszmir czy jedwab.

Ocet zadziała jak domowy płyn do płukania

Domowe środki czystości cieszą się coraz większą popularnością. Powoli skłaniamy się ku naturalnym produktom, które stosowały nasze babcie. Jednym z takich produktów jest ocet. Można wykorzystać go do przygotowania domowego płynu do płukania. Jak go przygotować? Ocet wymieszaj z wodą w proporcji 1:3 i dodaj do niego kilkanaście kropel ulubionego oleju eterycznego, a na końcu dokładnie wymieszaj całość. Taki płyn nie tylko zmiękczy ubrania, ale też zapobiegnie utracie koloru.

Jak jeszcze można wykorzystać ocet do prania?

  • Do wyczyszczenia pralki — opróżnij bęben pralki, wlej do przegródki dwie szklanki octu i nastaw program o wysokiej temperaturze. Pozbędziesz się zanieczyszczeń i brzydkiego zapachu stęchlizny.
  • Pozbycia się nieprzyjemnych zapachów — ocet pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z tkanin. Jeśli chcesz, żeby twoje ubrania przestały pachnieć fryturą czy dymem papierosowym, wlej do wanny ciepłą wodę i dodaj do niej dwie szklanki octu. W tak przygotowanym roztworze zanurz ubrania i pozostaw je tam na całą noc. Następnego dnia wypierz je jak zwykle.

Pranie z użyciem octu jest nie tylko skuteczne, ale też tanie i ekologiczne. Choć mogłoby wydawać się, że ocet do prania nie zaszkodzi tkaninom, od każdej reguły są wyjątki.

Kiedy nie używać octu do prania?

  • Do prania ubrań sportowych — ocet mógłby uszkodzić elastyczne włókna.
  • Do prania ciemnych ubrań — nierozcieńczony ocet mógłby je rozjaśnić, pozostawiając nieestetyczne plamy.
  • Używając chloru lub nadtlenku wodoru — ocet wchodzi z nimi w reakcję chemiczną, tworząc chlor gazowy. To toksyczna i wysoce niebezpieczna substancja.