Balkon i ogródPięknie pachnące rośliny na balkon. Posadź i zapomnij o odświeżaczach powietrza

Pięknie pachnące rośliny na balkon. Posadź i zapomnij o odświeżaczach powietrza

Pachnące rośliny balkonowe.
Pachnące rośliny balkonowe.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Matteo Ceruti
06.04.2024 13:33

Kup wonne rośliny, a inwestycja zwróci ci się z nawiązką. Istnieje wiele gatunków, które poza wyglądem oferują coś znacznie lepszego, czyli piękny zapach. Kilka doniczek postawionych na balkonie i zewnętrznych parapetach wypełni dom cudownym zapachem na wiele tygodni.

Rośliny doniczkowe to jeden z tych elementów dekoracyjnych, które warto mieć w swoim otoczeniu. Poza funkcją dekoracyjną rośliny produkują sporo tlenu i są w stanie oddać mnóstwo przyjemnego zapachu. Najlepiej sprawdzają się kwiaty balkonowe, które nie potrzebują wiele uwagi, by kwitnąć przez wiele długich tygodni. Sprawdź poniżej, w jakie rośliny warto zainwestować.

Aromatyczne rośliny, mają więcej zalet niż myślisz

Kwiaty traktuje się jedynie jako walor estetyczny, lecz prawda jest taka, że mają one o wiele więcej do zaoferowania! Zacznijmy od tego, że rośliny produkują sporą ilość tlenu, więc przebywanie wśród nich znacząco poprawia wydajność mózgu. Wynika to z faktu, że większość ludzi boryka się ze sporym niedotlenieniem organów, a to przekłada się na samopoczucie i pracę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kolorowe, wonne rośliny na balkonie działają nieco jak sesja u terapeuty. Naturalne kolory obniżają poziom stresu, a zapach może być elementem aromaterapii, która staje się coraz popularniejszym sposobem zwalczania różnych dolegliwości. Balkon czy taras obsadzony pachnącymi roślinami to azyl, do którego warto uciec od czasu do czasu.

Pachnące rośliny balkonowe

W zależności od gatunku kwiaty pachną o różnych porach dnia, dlatego warto wymieszać kilka odmian, by móc się rozkoszować pięknym zapachem niezależnie od godziny. Zacznijmy od balkonowego klasyka, czyli lawendy. Kwiat może rozwijać się w doniczkach, o ile ma zapewnione słoneczne stanowisko. Jest to wytrzymała roślina, która nie potrzebuje wiele uwagi. Najintensywniej pachnie o poranku, lecz jej woń unosi się praktycznie przez całą dobę.

  • Maciejka ogrodowa.
  • Heliotrop to roślina, która pachnie wanilią.
  • Lawenda w doniczkach.
  • Groszek pachnący.
  • Surfinia balkonowa.
[1/5] Maciejka ogrodowa.Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Ennira

Heliotrop to roślina, której zapach do złudzenia przypomina wanilię. Poza cudowną wonią wyróżnia się intensywnie fioletowymi kwiatami, które rosną w pęku. Można go uprawiać w donicy lub wysadzać do gruntu. Wiosną jest jednym z najbardziej urokliwych kwiatów w ogrodzie. No i ten zapach... aż chce się go zjeść!

Ostatnia roślina, która najlepiej pachnie o poranku to groszek pachnący. Jak sama nazwa wskazuje, obecność tych kwiatów wyczuwa się już z kilku metrów. Groszek pachnący najlepiej sadzić pod ścianą lub podparty drabinką. Roślina lubi się piąć, dlatego wymagane jest dodatkowe rusztowanie. Jej niebywałym atutem są różnokolorowe kwiaty, które z wyglądu przypominają małe motylki.

Rośliny, które najlepiej pachną o zmroku

Jeśli lubisz wieczorami przesiadywać na balkonie, koniecznie zasiej maciejkę, która podczas wieczornego relaksu otuli cię cudownym aromatem. Jest to roślina rabatowa, dlatego nie przeszkadza jej ograniczone miejsce w donicy. Podobnie jak heliotrop może być sadzona zarówno w ogrodzie jak i na balkonie. Jest to kwiat o delikatnej budowie, dlatego każdy mocniejszy strumień wody może ją uszkodzić. Pamiętaj o tym podczas podlewania!

Na sam koniec królowa polskich balkonów — surfinia. Tej rośliny chyba nie trzeba przedstawiać, bo jest jedną z popularniejszych odmian balkonowych. Co ciekawe, surfinia zaczyna pachnieć dopiero wieczorami, a w ciągu dnia raczej wydziela delikatną, przyjemną woń. Jeśli chcesz, by mocno pachniała, posadź ją na słonecznym stanowisku. Odwdzięczy się z nawiązką!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także