Kupuję w aptece i używam do zrobienia oprysku na pomidory. Są ogromne i soczyste!

Wykonaj ten oprysk z aspiryny na pomidory i ciesz się obfitymi zbiorami. Farmaceutyki czasami można zastosować także w ogrodzie.

oprysk z aspiryny na pomidory, fot. Youtube/DHDGarden
oprysk z aspiryny na pomidory, fot. Youtube/DHDGarden

22.05.2023 13:12

Aspiryna to bardzo powszechny lek, który łagodzi bóle głowy, mięśni, zębów, a także zwalcza gorączkę czy jest pomocny podczas leczenia bólu gardła. Jednak mało osób wie, że ten medykament świetnie działa także na rośliny. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na tempo ich wzrostu, przyspiesza kiełkowanie nasion, a także zagwarantuje, że plony będą obfitsze. Dodatkowo aspiryna pomaga zwalczyć choroby grzybowe, a także uodparnia rośliny na ataki szkodników.

Jak zrobić oprysk z aspiryny?

Aspiryna wspomoże twoją uprawę pomidorów. Dzięki niej na krzaczkach pojawi się o wiele więcej owoców. W związku z tym przygotuj prosty oprysk. Jedną tabletkę aspiryny rozpuść w litrze wody. Następnie całość dobrze wymieszaj i odstaw na ok. 60 minut. Ważne jest to, aby cała mieszanina zyskała temperaturę pokojową. Następnie przelej ją do butelki z atomizerem i spryskaj pomidory. Pamiętaj o tym, aby opryski wykonywać wcześnie rano lub po zachodzie słońca. O innej porze doby ryzykujesz, że liście ulegną poparzeniu. Drugą zasadą jest to, że oprysk z aspiryny można stosować tylko w okresie wegetacji pomidorów. Natomiast jeśli pomidory uprawiasz w donicach, to zamiast oprysku możesz przygotować roztwór do podlewania. Wówczas jedną tabletkę aspiryny rozpuść w 4-5 litrach wody. Kiedy już mieszanina osiągnie temperaturę pokojową, to podlej nią swoją uprawę. Ważne jest tutaj, abyś tabletkę dobrze rozpuścił w wodzie.

oprysk z aspiryny na pomidory, fot. gettyimages
oprysk z aspiryny na pomidory, fot. gettyimages

Jakie rośliny lubią nawożenie aspiryną?

Aspiryna pozytywnie wpłynie na rozwój nie tylko pomidorów. Tym medykamentem możesz opryskiwać ogórki, ziemniaki, paprykę, a także grusze, jabłonie czy czereśnie. Te rośliny są podatne na choroby grzybowe, a aspiryna zadziała w tym przypadku jak doskonały preparat profilaktyczny. Pamiętaj jednak, aby nie stosować jej przy uprawie rzodkiewki — źle znosi nadmierną ilość kwasu salicylowego. Roztworem aspiryny i wody możesz natomiast bez obaw podlewać kwiaty doniczkowe. Pomoże im skutecznie walczyć z ewentualnymi infekcjami. Jedną tabletkę aspiryny dodaj też do wazonu z kwiatami ciętymi. Lek przedłuży ich żywotność.

oprysk z aspiryny na pomidory, fot. gettyimages
oprysk z aspiryny na pomidory, fot. gettyimages