PoradyLajfhakiŁadowanie baterii przez całą noc to mit. Zobacz jak przedłużyć jej żywotność

Ładowanie baterii przez całą noc to mit. Zobacz jak przedłużyć jej żywotność

Kiedy nabywasz nowe urządzenie, koniecznie sprawdź jak zadbać o jego akumulator. Ludzie notorycznie popełniają szereg błędów, przez które sprzęty psują się znacznie szybciej, niż powinny. Podpowiemy, jak ładować baterie i rozprawiamy się z popularnymi mitami.

jak ładować baterie, fot. Getty Images
jak ładować baterie, fot. Getty Images

W dzisiejszych czasach bateria telefonu jest narażona na spory wysiłek, bo korzystamy z naszych urządzeń bez przerwy. Nic dziwnego, że po jakimś czasie jej kondycja mocno spada. Zobacz jak cieszyć się wytrzymałym akumulatorem, którego nie trzeba ładować co kilka godzin. Koniecznie przeczytaj poniższe wskazówki.

Czy baterię trzeba ładować całą noc?

Dzisiejsze smartfony są wyposażone w baterię litowo-jonową czy litowo-polimerową. One nie potrzebują ładowania przez całą noc, jak to było w przypadku starszych modeli. Nowe urządzenia nie wymagają takiej pielęgnacji, wystarczy ładowanie "do pełna". Wyjątkiem są sprzęty z baterią niklowo-kadmową (NiCd) albo niklowo-manganowo-wodorkową (NiMH). Informacje o konieczności ładowaniu przez kilkanaście godzin znajdziesz na opakowaniu. Jeśli takiej wiadomości nie ma to znak, że telefon nie wymaga długiego ładowania.

Obraz

Jak ładować baterie w smartfonie?

Zacznijmy od tego, kiedy powinniśmy podłączyć urządzenie do ładowania. Jeśli robisz to w momencie, gdy telefon całkowicie pada, to musimy cię zmartwić, ale takie postępowanie skutecznie skraca żywotność baterii. Jeśli będziemy ładować akumulator, zanim poziom jego naładowania spodnie o 50%, możemy liczyć na wydłużenie działania o 1200-1500 cykli. Dla przykładu firma Samsung rekomenduje, by ładować telefon, zanim bateria spadnie poniżej 20 proc. Wynika z tego, że płytkie rozładowanie i podłączenia smartfona jest znacznie lepsze, niż wyczerpanie baterii do zera. Eksperci zauważyli, że ładowanie telefonu do 75-80 proc. przekłada się na większą jego efektywność w działaniu.

Obraz

Czy można "przeładować" smartfona?

Mimo że współczesne urządzenia mają zabezpieczenie przed "przeładowaniem", to lepiej nie zostawiać akumulatora na całą noc pod wtyczką. Urządzenia mogą się nagrzewać, a czasami nawet wybuchnąć, co niestety już się zdarzało w erze smartfonów. Raz na 1-3 miesiące pozwól, by poziom baterii w twoim smartfonie spadł do poziomu 5 proc. Taka procedura pozwoli skalibrować elektronikę urządzenia, by telefon pokazywał poprawny czas działania akumulatora. Czasami kable i ładowarki z zestawów startowych są bardzo kiepskiej jakości, co wiąże się z wydłużonym czasem ładowania. Lepiej zainwestować w porządne akcesoria, niż czekać kilka godzin na to aż smartfon będzie gotowy do działania. Wątpliwej jakości kabel może uszkodzić płytę główną, co wiąże się ze sporym kosztem wymiany w specjalnym punkcie.

Obraz