NewsyLeśnicy pokazali stwora. Przypomina skorpiona i żyje w polskich lasach

Leśnicy pokazali stwora. Przypomina skorpiona i żyje w polskich lasach

Zaleszczotki można spotkać w polskich lasach. Fot. Wikimedia Commons
Zaleszczotki można spotkać w polskich lasach. Fot. Wikimedia Commons
27.10.2023 10:56

Lasy Państwowe po raz kolejny rozgrzały internautów do czerwoności. Tym razem pokazały zdjęcie stworzenia łudząco podobnego do skorpiona i poinformowały, że można go spotkać w polskich lasach. - Mamy dobrą i złą wiadomość — napisali leśnicy w poście na platformie X, a w dalszej części wpisu wyjaśnili, czym są mało znane zaleszczotki.

Profile społecznościowe Lasów Państwowych to cenne źródło wiedzy o stworzeniach (roślinach, zwierzętach oraz grzybach), które można spotkać w czasie przechadzek po lesie. Leśnicy chętnie pokazują szczególnie mało znane okazy, co do których wiele osób może mieć wątpliwości, czy są groźne. Tak jest również w przypadku zaleszczotka, który stał się gwiazdą platformy X. Ten niewielki stwór łudząco przypomina skorpiona.

Czym są zaleszczotki?

Wyglądają jak miniaturowe skorpiony, ale nimi nie są. Należą jednak do tego samego rzędu — pajęczaków. Zaleszczotki są bardzo małymi stworzeniami, mają od 2 do 8 mm. Najczęściej występują w strefach tropikalnych, ale — o czym świadczy ich obecność w polskich lasach — pojawiają się również w miejscach o umiarkowanym klimacie. Ich najbardziej charakterystyczną cechą są szczypce, których długość jest zbliżona do długości całej reszty ich ciał.

Zaleszczaki przypominają skorpiony, ale nimi nie są. Fot. Freepik
Zaleszczaki przypominają skorpiony, ale nimi nie są. Fot. Freepik

Czy należy się bać zaleszczotków?

Jak wspomnieliśmy, Lasy Państwowe, pisząc o zaleszczotkach, poinformowały, że mają złą i dobrą wiadomość. Zła to ta, że te pajęczaki występują w Polsce. Dobra — że nie są groźne dla ludzi. Zaleszczotki są drapieżnikami, które żywią się niewielkimi bezkręgowcami. Dla nas nie stanowią więc żadnego zagrożenia. Jeśli spotkasz przedstawiciela tych pajęczaków na swojej drodze, nie musisz uciekać w popłochu ani nerwowo otrzepywać ubrania.

Gdzie można spotkać zaleszczotki?

Zaleszczotki żyją przede wszystkim w lasach. Zwykle chowają się pod kamieniami oraz w ściółce. W związku z tym istnieje spore prawdopodobieństwo, że spotkasz jakiegoś w czasie zbierania grzybów. Ale na tym nie koniec. Zaleszczotki, a konkretnie zaleszczotka książkowego, można zobaczyć również w... bibliotece (stąd jego nazwa). Lubi on przesiadywać między starymi książkami. Często pojawia się także w ulach, w których za pożywienie służą mu roztocza i drobne owady.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także