8 rzeczy, przez które twoja lodówka to pożeracz prądu. Zmień je, a oszczędzaj
Uważasz, że twoja lodówka pobiera za dużo prądu? Możesz mieć rację. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, by obniżyć rachunki za prąd. Te małe rzeczy sprawią, że twój portfel poczuje różnicę.
15.09.2023 16:18
Szacuje się, że lodówka odpowiada za 20-30% rocznego zużycia prądu w mieszkaniu. Wszystko przez to, że chodzi bez przerwy przez cały rok. Jedzenie musi być chłodzone przez cały czas, nawet gdy wyjeżdżamy (niewielkim odciążeniem budżetu w tej ostatniej sytuacji może być tryb wakacyjny). Jest jednak kilka sprytnych sztuczek, które sprawią, że lodówka będzie pobierała mniej prądu.
Dlaczego lodówka pobiera za dużo prądu?
Jedną z przyczyn dużego zużycia prądu może być niska efektywność energetyczna. Najmniej prądu zużywają urządzenia o klasie A (z oznaczeniami od + do +++), a najwięcej — o klasie G. W przypadku klas innych niż A być może warto pomyśleć o wymianie sprzętu. Spore znaczenie ma również rozmiar lodówki. Zbyt duża lodówka, która świeci pustkami, zużywa więcej energii, a do tego szybciej pokrywa się szronem, co generuje wyższe rachunki. Zaleca się, by osoby samotne kupowały lodówki o pojemności 120 l. W przypadku większych gospodarstw domowych przyjmuje się przelicznik 60 l na każdą osobę.
Jak powinna być ustawiona lodówka?
Aby lodówka pracowała prawidłowo i nie pobierała nadmiernej ilości prądu, ustaw ją w oddaleniu od kuchenki, kaloryfera i innych źródeł ciepła. Urządzenie wolnostojące umieść w odległości minimum 8 cm od ściany. Nigdy nie stawiaj takiego sprzętu w zabudowie. Odpowiednia cyrkulacja powietrza zapewnia sprawne działanie lodówki. Czynnikiem znacząco wpływającym na wysokość rachunków, może być także temperatura wewnątrz urządzenia. Im jest niższa, tym większe zużycie prądu. Z tego powodu najbardziej oszczędnym, a jednocześnie bezpiecznym dla żywności wariantem jest ustawienie chłodziarki na 7°C i zamrażarki na -18°C.
Co zrobić, by lodówka pobierała mniej prądu?
Wiesz już, że lodówka może pobierać za dużo prądu z powodów technicznych. Ale nawet jeśli masz sprzęt wysokiej klasy energetycznej o odpowiednich parametrach i postawiłeś na "oszczędną" temperaturę, możesz zmniejszyć wysokość rachunków za prąd. Wystarczy, że wprowadzisz kilka drobnych zmian w jej eksploatacji.
- Nie otwieraj lodówki, "żeby sobie popatrzeć". Im krócej są otwarte drzwi, tym wnętrze mniej się nagrzewa, a lodówka zużywa mniej prądu.
- Jeśli twoja lodówka nie ma funkcji No Frost, powinieneś rozmrażać ją raz na 3 miesiące. Powstający na ściankach szron sprawia, że urządzenie zużywa więcej prądu.
- Nie wstawiaj do lodówki ciepłego jedzenia. Urządzenie będzie musiało zużyć więcej energii, by je schłodzić.
- Regularnie czyść uszczelki i tylną część lodówki. Kurz na uszczelkach może powodować ich nieszczelność. Z kolei zabrudzenia na termostacie i skraplaczu sprawiają, że ciepło jest gorzej odprowadzane na zewnątrz. To z kolei przekłada się na większe obciążenie kompresora.