PoradyLajfhakiOto ile lodówka wytrzyma, zanim się rozmrozi, kiedy zabraknie prądu

Oto ile lodówka wytrzyma, zanim się rozmrozi, kiedy zabraknie prądu

ile wytrzyma lodówka bez prądu, fot. Genialne
ile wytrzyma lodówka bez prądu, fot. Genialne
09.09.2023 17:26

Na całym osiedlu wystąpiła awaria, a ty nie masz pojęcia, ile twoja lodówka wytrzyma bez prądu? Jest to znacznie dłuży czas, niż ci się wydaje, więc nie musisz od razu wpadać w panikę. Jeśli jednak prądu nie ma przez wiele godzin, sprawdź poniżej jak zachować się w takiej sytuacji.

Podczas wichury może się zdarzyć, że linia z energią elektryczną zostanie zerwana, a domy w pobliżu pozostaną bez prądu. Najczęściej awarie są rozwiązywane w kilkadziesiąt minut, lecz bywa i tak, że musimy poradzić sobie bez prądu przez cały dzień. Wówczas z największą obawą zerkamy na lodówkę i zamrażarkę. Te sprzęty bez elektryczności nie są w stanie utrzymać ujemnej temperatury. Po jakim czasie należy się martwić?

Lodówka i zamrażarka bez prądu — ile wytrzyma?

To, że chłodziarka nabiera powoli temperatury, nie sprawi, że po godzinie całe jedzenie będzie nadawało się jedynie do kosza. Przez dobę temperatura wewnątrz lodówki będzie dostatecznie niska, by utrzymać żywność w dobrej kondycji (po tym czasie zacznie zbliżać się do pokojowej). Natomiast w zamrażalniku przez dostawy prądu, żywność przetrwa 1-2 dni (później przez kolejne 1-2 dni temperatura będzie oscylowała w nim w granicach 0 stopni C). Ważne, by nadmiernie nie otwierać drzwiczek urządzenia bez potrzeby. Wiele produktów może przebywać w temperaturze pokojowej przez 1-2 dni po wyciągnięciu z chłodziarki. Najgorzej będzie znosić to mięso, które po kilkunastu godzinach może zacząć się psuć. Sprawa nieco inaczej się ma z tym co znajduje się w zamrażarce. Jeśli jedzenie się rozmroziło, a prąd wrócił, nie możesz go ponownie wstawić do chłodziarki. 

Obraz

Co zrobić gdy zabraknie prądu, a zamrażarka się rozmroziła?

Jeśli sytuacja z energią elektryczną w dalszym ciągu wygląda tak samo, musisz powyciągać żywność z urządzenia. To, co może zostać w temperaturze pokojowej umieść na blacie, a np. mięso czy ser staraj się wynieść do chłodniejszego miejsca w domu np. piwnicy. Jeśli nie chcesz wyrzucać jedzenia, które się rozmroziło, spróbuj je poddać obróbce cieplnej. Kuchenka gazowa będzie działać nawet wtedy, gdy nie ma prądu w okolicy. Mięso można podsmażyć, a z warzyw zrobić zupę — wszystko by ograniczyć rozwój bakterii w surowym produkcie.

Ile wytrzyma lodówka bez prądu? fot. Freepik
Ile wytrzyma lodówka bez prądu? fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także