Lwie paszcze zaczarują twój ogród. Ich uprawa nie jest bardzo wymagająca
Kwiaty te zachwycają każdego, kto tylko je zobaczył. Występują w wielu kolorach i osiągają do 1 metra wysokości, co sprawia, że na tle pozostałych roślin ogrodowych prezentują się okazale. Sprawdź jak uprawiać lwie paszcze.
09.08.2023 16:38
Lwie paszcze pochodzą z rodziny babkowatych i do jedynych ich minusów należy to, że są jednoroczne. Dzięki charakterystycznym kwiatostanom zaskarbiły sobie sympatię ogrodników na całym świecie. Większości osób kojarzą się one z egzotycznym drapieżnikiem, co ma odzwierciedlenie w ich nazwie. Innym do złudzenia przypominają malwy, ale nie osiągają takich pokaźnych rozmiarów.
Czym są lwie paszcze?
Tak naprawdę nazywają się wyżliny większe, czyli Antirrhinum majus. Najprawdopodobniej pochodzą z basenu Morza Śródziemnego, m.in. z Włoch lub Hiszpanii. Kwiaty te przyczyniły się do rozwoju nauki. Przyrodnik Grzegorz Mendel na lwich paszczach opracował mechanizm przekazywania alleli i położył podwaliny pod współczesną genetykę. Natomiast już starożytni wierzyli w ochronną moc tych roślin, a w średniowieczu zasadzano je wokół bram wjazdowych do miast. W XIX wieku, podczas epoki wiktoriańskiej, dziewczyna, która otrzymała bukiet z lwich paszczy, mogła spodziewać się szybkich zaręczyn. Rośliny te do dzisiaj cieszą się niesłabnącą popularnością. W łatwy sposób można wypełnić nimi puste przestrzenie rabat (mają krzewiaste poszycie).
Jak uprawiać wyżliny większe?
Stanowisko dla lwich paszczy powinno być przede wszystkim słoneczne, ponieważ rośliny te potrzebują światła przez większą część dnia. Do wzrostu niezbędna jest im gleba wilgotna oraz żyzna, która będzie dobrze przepuszczalna. Na dodatek jej odczyn powinien być lekko kwaśny lub neutralny, aby wyżliny mogły rosnąć bujnie. Najlepiej wysiewać je po ustąpieniu przymrozków, czyli dopiero w drugiej połowie maja. Można zrobić to wcześniej do doniczek pod warunkiem, że będą one stały w domu. Do ziemi zaleca się sadzić rośliny w odstępach od 15 do nawet 40 cm (w zależności od wybranej odmiany). Natomiast jeśli rozsady zostały przygotowane wcześniej, to należy je zahartować, wynosząc na zewnątrz przez kilka dni z rzędu.
Kwiaty te wymagają regularnego podlewania już od momentu posadzenia. Warto zapewnić im stałą wilgotność nawadniając je tuż przy ziemi. Jest to ważny zabieg szczególnie w upalne i suche lato. Przed samym kwitnieniem trzeba nawieźć lwie paszcze niewielką dawką odżywki, ponieważ duża jej ilość może spalić kwiaty. Kiedy roślina kwitnie słabo, należy ją podciąć i wtedy obficie nawozić.