Mam w sezonie pełne po brzegi kosze truskawek. A chwasty? Jest coś lepszego niż oprysk
Chwasty rosnące w grządkach pomiędzy krzaczkami potrafią być prawdziwym utrapieniem. Wiele osób zastanawia się, co jest najlepsze na chwasty w truskawce. Czy warto stosować opryski, czy też może jest jakiś sposób, który sprawdza się lepiej?
Chwasty mogą zabierać krzakom truskawek niezbędne dla nich składniki odżywcze z ziemi, jak i odbierać im dostęp do słońca. Obydwa te czynniki potrafią mocno odbić się na wysokości plonu. Powinieneś zwalczać chwasty od razu jak tylko je dostrzeżesz. Pytanie tylko, jaka metoda jest tutaj najlepsza.
Czy warto stosować opryski na chwasty w truskawce?
Zdania doświadczonych ogrodników na ten temat są różne, ale większość przychyla się do opinii, że powinieneś to uzależnić od rodzaju chwastu jaki "zaatakował" twoje truskawki. Jeśli są to chwasty jednoroczne, to lepiej jest usunąć je ręcznie. Jeśli natomiast masz do czynienia z takimi, które w nowym sezonie przypuszczalnie wyrosną na nowo, to wtedy lepiej zastosować przeciwko nim jakiś oprysk. Wielu ogrodników poleca jednak, by nie stosować sklepowych oprysków, które są zwykle oparte o silne chemikalia, które z kolei mocno szkodzą twoim uprawom. Jeśli już, to lepiej jest wybrać naturalne opryski, np. taki, który bazuje na occie. Niestety nawet i on wpłynie prawdopodobnie na wielkość twoich zbiorów.
Może cię również zainteresować: Zastosuj, a pomidory będą mocniejsze i odporniejsze po posadzeniu do gruntu
Co jest najlepsze na chwasty w truskawce?
Pomimo tego, że wiąże się to ze sporym nakładem pracy, doświadczeni ogrodnicy bardzo często zalecają, aby mimo wszystko chwasty jednoroczne usuwać spomiędzy truskawek ręcznie. Krzaki te zwykle źle znoszą zastosowanie jakiegokolwiek oprysku. Jeśli z góry chcesz sobie zaoszczędzić pracy przy ręcznym usuwaniu chwastów, to jest kilka ważnych rzeczy, które możesz zrobić, aby w przyszłości zapobiec pojawieniu się ich na grządkach z truskawkami. Przede wszystkim wyściółkuj glebę. Możesz też przed samym posadzeniem rozłożyć najpierw na ziemi agrowłókninę. To zabezpieczenie przed chwastami sprawdza się w praktyce zaskakująco dobrze.
Może cię również zainteresować: Zagotuj, ostudź i podlej pomidory po pikowaniu. Nie nadążysz ze zbieraniem plonów!