Mamuty powrócą na Ziemię? Pierwsze osobniki mogą pojawić się już w 2028 roku
Ostatnie mamuty wyginęły ponad 4 tys. lat temu, lecz ich kości zachowały się do dzisiejszych czasów. Można z nich pozyskać DNA, które jest niezbędne do przywrócenia wymarłego gatunku. Jak się okazuje, naukowcy mają ambitny plan wskrzeszenia mamutów i dają sobie na to zaledwie kilka lat.
19.03.2024 18:08
Mamuty zazwyczaj kojarzą się jedynie z postaciami z bajki "Epoka Lodowcowa". Co, jeśli postacie z filmu stałyby się realne? Okazuje się, że naukowcy chcą przywrócić wymarły gatunek, którego ostatni przedstawiciele wymarli ponad 4 tys. lat temu na wyspie Wrangla. Redakcja serwisu WP Technologie postanowiła przyjrzeć się badaniom.
Mamuty mogą ponownie stąpać po naszej planecie
Naukowcy z Colossal Biosciences, startup z Teksasu, mają ambitny plan na wskrzeszenie mamuta włochatego. Ich zadaniem jest wyhodowanie zwierzęcia, które będzie mogło żyć w arktycznej tundrze. Zespół naukowców zasila sam dr George Church, pionier badań zajmujących się wymarłymi mamutami.
Na ten moment mają dokładnie to, czego potrzebują do przeprowadzenia eksperymentu – wykwalifikowany zespół, DNA mamutów i nowoczesne laboratorium. Badacze są zdania, że do 2028 roku będą w stanie powołać do życia pierwsze osobniki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego mamuty są tak ważne, by trzeba było je wskrzeszać?
"Eksperci są zdania, że ponowne wprowadzenie mamutów do środowiska będzie dobre dla naszego klimatu i może pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi. Wśród potencjalnych korzyści tego działania wymieniają m.in. spowolnienie topnienia arktycznej wiecznej zmarzliny, zapobieżenie emisji gazów cieplarnianych uwięzionych w wiecznej zmarzlinie czy ochronę współcześnie żyjących gatunków słoni przed wyginięciem" - pisze portal WP Technologie.
Mamuty włochate powstaną z martwych
Jak się okazuje, mamuty włochate i słonie azjatyckie mają podobne DNA, które pokrywa się w 99,6 proc. Co to znaczy? Słonice azjatyckie są idealne do pełnienia roli surogatek. Pierwsze zapłodnienia z wykorzystaniem hybrydowych zarodków są planowane na rok 2026. Jeśli ciąża się przyjmie, po okresie 18-22 miesięcy narodzą się pierwsze mamuty. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2028 roku powitamy na świecie pierwsze mamuty włochate.
Co stanie się ze zwierzętami? Słonica zostanie rozdzielona z małym mamutem, a ten trafi do specjalnego siedliska na terenach Kanady i Alaski. Hybrydowy gatunek musi być pod stałą kontrolą lekarzy i naukowców, by w razie komplikacji wykwalifikowany zespół mógł zareagować w każdej chwili.