Eksperymenty naukowe, które przeprowadzisz z dzieckiem w domu. Ale zabawa!
Nauka to nie tylko książki, ale przede wszystkim dobra zabawa, poprzez którą o wiele lepiej twoje dziecko przyswoi wiedzę. Nie trzeba do tego specjalistycznych preparatów i narzędzi, a wszystko do wykonania eksperymentów naukowych znajdziesz w swoim domu. Odrobina cierpliwości w przygotowaniu własnego laboratorium sprawi, że miło spędzisz czas ze swoją pociechą. Jakie eksperymenty naukowe dla dzieci warto wykonać?
20.02.2024 19:00
Ferie zimowe lub wakacje, a może weekend będą idealnym czasem na zabawę poprzez naukę. Urozmaicenie grafiku dziecka nie musi opierać się tylko na zajęciach pozalekcyjnych, bajkach lub wirtualnej rzeczywistości. W tym przydadzą się eksperymenty naukowe, do których nie musisz zakładać fartucha lub rękawiczek czy też posiadać tytułu naukowego profesora. Razem z dzieckiem poprzez proste eksperymenty możecie nauczyć się bardzo wiele w bardzo krótkim czasie.
Jakie zrobić eksperymenty naukowe dla dzieci?
Warto zadbać o to, aby planowane eksperymenty naukowe dla dzieci były bezpieczne i ciekawe. Dzięki temu twoja pociecha zrozumie podstawowe prawa fizyki oraz chemii, które w suchej teorii wcale nie są tak proste. Przy okazji sam odświeżysz swoją wiedzę i z pewnością rozweselisz się na bardzo długi czas. Jednym z najprostszych eksperymentów naukowych w domu będzie ten z ciśnieniem atmosferycznym, do którego będziecie potrzebować balonu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poproś dziecko, aby nadmuchało go do końca, czyli do pęknięcia, a dzięki temu błyskawicznie udowodnisz mu, że wewnętrzne ciśnienie w balonie jest o wiele większe niż to panujące na zewnątrz. Elastyczne tworzywo, z którego wykonany jest balon, nie wytrzyma tej różnicy i właśnie przez to eksploduje. Nieco bardziej czarodziejskim eksperymentem naukowym będzie wykorzystanie wody, szklanki oraz styropianu.
Dzięki temu również pokażemy dziecku, na czym polega różnica ciśnień. Do szklanki wlejcie wodę, a potem przykryjcie ją kawałkiem styropianu lub gładkim kawałkiem plastiku i odwróćcie naczynie do góry dnem. Twoje dziecko z pewnością będzie miało zdziwioną minę, która również udzieli się tobie, bo woda wcale się nie rozchlapie — zostanie w szklance. Ten domowy eksperyment naukowy polega na tym, że powietrze znajdujące się w szklance nie ma miejsca, aby się rozciągnąć, czyli obniżyć. W tym samym czasie na zewnątrz ciśnienie się podnosi, przez co próbuje wpychać kawałek styropianu do szklanki.
Te eksperymenty naukowe dla dzieci zaskoczą także ciebie
Domowa fontanna z balonu, butelki z wodą i rurki? Nic prostszego! Wystarczy, że w pustej plastikowej butelce o pojemności 500 ml zrobisz dziurkę i pod kątem umieścisz słomkę. Dopiero teraz wlej do niej niewielką ilość wody, a dziecko poproś o nadmuchanie balonu. Teraz wspólnie załóżcie go na korku butelki i sprawdźcie, co się dzieje. Wysokie ciśnienie w baloniku wypycha przez słomkę wodę na zewnątrz, robiąc fontannę.
Ostatni eksperyment będzie wymagał głębokiego naczynia, aby nie zabrudzić domu, oraz coli i mentolowych draży. Napój zawiera w sobie dwutlenek węgla, który w kontakcie z cukierkami powinien zrobić ogromną fontannę. Dlaczego ten eksperyment się uda? Wszystko dzięki bąbelkom coli i nierównościom na cukierkach, które zachodzą w reakcję chemiczną. Pozwól swojemu dziecku wrzucać je pojedynczo do napoju, a zobaczysz, ile radości sprawi mu ten domowy eksperyment naukowy.