PoradyMasz taki klucz? Spec od zamków ujawnia zagrożenie, o którym mało kto wie

Masz taki klucz? Spec od zamków ujawnia zagrożenie, o którym mało kto wie

Klucz, który otwiera wszystkie drzwi.
Klucz, który otwiera wszystkie drzwi.
Źródło zdjęć: © TikTok | pankluczyk
29.03.2024 10:02, aktualizacja: 29.03.2024 11:13

Ostatnim hitem internetu stał się klucz do drzwi, który otwiera popularne jednorzędowe zamki w drzwiach. Spec od kluczy pokazał na filmiku, jakich zabezpieczeń się wystrzegać, bo może się to skończyć włamaniem i kradzieżą.

Istnieją takie miejsca jak np. Wyspy Owcze, gdzie ludzie nie zamykają domów. Bezpieczeństwo w tych krajach jest tak duże, że ludzie nie boją się o kradzieże. Przestępczość w Polsce jest na niższym poziomie niż w innych rejonach Europy, jednak ludzie do tej pory zamykają domy w obawie przed kradzieżą. Niestety zamykanie drzwi na klucz nie zawsze daje bezpieczeństwo. Specjalista od zamków ujawnia nieprzyjemną prawdę.

Masz taki klucz? Lepiej uważaj

Ostatnio na platformie TikTok pojawił się ciekawy filmik autora kanału @pankluczyk, w którym specjalista od zamków pokazał, jak łatwo można złamać zabezpieczenie w drzwiach wejściowych. Wszystko przez płaski klucz z jednym rzędem dziurek. Wielu z nas ma właśnie takie klucze i sądzi, że zamki (nienależące przecież do najtańszych na rynku) dobrze chronią mieszkania. Niestety okazuje się, że może być dość ryzykowne. Dlaczego? Jak pokazuje sam specjalista, takie zabezpieczenie da się łatwo złamać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mężczyzna porównał w filmiku dwa klucze: bez dziurek i tajemniczy "uniwersalny" klucz, otwierający zamki przez dopasowanie do nich swojej budowy. W trosce o bezpieczeństwo Polaków mężczyzna ukrył wygląd klucza tak, by nikt nie wiedział, jak wygląda i przypadkiem nie wykorzystał go na drzwiach sąsiada.

Na pierwszy ogień wstawił do dziurki tradycyjny płaski klucz bez wypustek, który nie otworzył mechanizmu. Drugi, tajemniczy klucz wsunął się bez problemu do zamka i po kilku ruchach dopasował się do mechanizmu, po czym otworzył zamek. Autor filmiku przestrzega przed posiadaniem płaskich kluczy z jednym rzędem dziurek, bo to właśnie je najłatwiej podrobić. Warto również zaznaczyć, że owy tajemniczy klucz nie uszkodził wkładki w drzwiach, dlatego jeśli doszłoby do włamania, nie byłoby na to żadnego dowodu.

Komentujący mają mieszane uczucia. Filmik wzbudził kontrowersje

Jak możecie się spodziewać, test kluczy przyciągnął sporą publiczność. Komentujący mieli odmienne zdanie na temat materiału. Pojawiły się komentarze sugerujące, że filmik powoduje duże zagrożenie. "Mimo wszystko i tak jest to bardziej podpowiedź dla potencjalnego złodzieja niż przestroga" - twierdzi jeden z widzów, który pod tym komentarzem zyskał aż 150 polubień. Inni komentujący twierdzili, że każdy zamek da się otworzyć, trzeba tylko wiedzieć jak.

Jeden z widzów przyznaje, że miał włamanie do domu, a jego zamek w drzwiach przypominał dokładnie ten sam co w filmiku. Dodał, że zamki nie zostały uszkodzone, więc zapewne złodzieje wykorzystali ten sam sposób. Ktoś inny zasugerował, że otworzył nieświadomie drzwi sąsiada, bo w całym bloku były zamontowane te same zabezpieczenia.

Takie komentarze skłaniają do przemyśleń i zastanowienia się, czy nie warto zainwestować w lepsze zabezpieczenia, które ochronią cię przed niebezpieczeństwem i kradzieżą. Czasami lepiej wydać więcej pieniędzy i mieć pewność, że pod osłoną nocy nic nam nie grozi.

Źródło: TikTok @pankluczyk.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także