Trzeba pytać sąsiada o zgodę na budowę płotu między działkami? Prawnik wyjaśnia
21.02.2024 08:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ogrodzenie posesji wcale nie jest takie proste, jak się wydaje. Wiele osób zastawia się, czy "wolność Tomku w swoim domku" to najlepsza myśl podczas budowania płotu. Pytać, a może zignorować zdanie sąsiada? Jako naród uwielbiamy te małe wojenki o każdy centymetr działki, przez co płot w naszej kulturze nabrał wręcz kultowej symboliki. Czy w tej kwestii "podejdź no do płota" jest konieczne?
Wbrew wątpliwościom, wszystko dokładnie określa prawo budowlane, które w kwestii stawiania płotu jest nieugięte. Jeśli ogrodzimy się na własną rękę, to musimy liczyć się nawet z nakazem rozbiórki (samowola budowlana). O wiele lepiej będzie uniknąć nieprzyjemności i pamiętać o kilku istotnych zasadach. Dzięki temu zarówno ty, jak i twój sąsiad będziecie zadowoleni z płotu.
Czy trzeba pytać sąsiada o zgodę na postawienie płotu?
Wszystko zależy od tego, gdzie miałby stanąć płot, a jeśli chcesz zbudować go tylko na swojej działce, to nie potrzebujesz niczyjej zgody. Warunek jest jeden, ogrodzenie nie może znajdować się w obrębie posesji twojego sąsiada. W przeciwnym razie możesz spodziewać się niemałych kłopotów, jeśli nie zapytałeś go o zgodę. Sąsiad może rozebrać twój płot i obciążyć cię sporymi kosztami, a co najgorsze będzie miał do tego pełne prawo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli chcesz postawić płot na granicy działek, to powinieneś porozmawiać z sąsiadem lub sąsiadami. Dobrym wyjściem będzie też spisanie umowy. Dzięki temu nikt nie będzie miał powodu lub podstaw do roszczeń, a na dodatek z łatwością będzie można ustalić podział kosztów za budowę płotu. To konieczność, jeśli ogrodzenie planujemy w granicy naszych działek.
Kto buduje płot ten płaci?
Według Kodeksu prawa cywilnego płot lub inny mur między działkami, a w zasadzie stojący na ich granicy, jest we wspólnym użytku. Oznacza to, że obie strony muszą zadbać o jego utrzymanie, co wcale nie ustala, że za stawiany płot twój sąsiad ma zapłacić. Nie można nałożyć na niego połowy lub części kosztów za płot, który go nie interesuje. Sąd Najwyższy w uchwale z 24 stycznia 2000 roku jasno określił, że za budowę płotu lub innego ogrodzenia ma zapłacić ta osoba, która chce nim ochronić prywatną własność.
Z tego powodu najlepiej jest po prostu porozmawiać z sąsiadem, jeśli mocno chcesz zbudować oddzielający wasze działki płot. Znalezienie porozumienia w tej kwestii jest kluczem nie tylko do furtki w płocie, ale też powodzenia w sfinansowaniu ogrodzenia, które nie jest tanie. Jeśli tak się nie stanie, to musisz sam zapłacić za budowę płotu. Z pewnością zastanawiasz się, co kiedy ogrodzenie zniszczeje i konieczny będzie remont? W tym przypadku nie płacisz za niego tylko ty oraz masz pełne prawo do żądania od sąsiada, aby również wyłożył pieniądze na naprawę.