PoradyLajfhakiMasz taki kod w prawie jazdy? Policjanci chętniej wypiszą ci mandat

Masz taki kod w prawie jazdy? Policjanci chętniej wypiszą ci mandat

kod w prawie jazdy, fot. Freepik, Wikimediacommons
kod w prawie jazdy, fot. Freepik, Wikimediacommons

04.07.2023 17:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co oznacza tajemniczy kod w prawie jazdy. Okazuje się, że niewiedza może cię sporo kosztować - nawet do 1500 zł. Wyjaśniamy, o co chodzi.

Każde prawo jazdy ma z tyłu tabelkę, gdzie znajdują się pewne oznaczenia oraz liczby. Warto wiedzieć, jaki jest ich cel. Dlatego dobrze przyjrzyj się swojemu dokumentowi.

Jaką karę można dostać za jazdę bez prawa jazdy?

Za brak dokumentów podczas jazdy samochodem - czeka cię mandat. Kwota nie jest porywająca i może wynieść do 250 zł. Jednak zwykle policjanci stosują łagodniejszą karę i nakładają grzywnę wynoszącą 50 zł. Jednak na prawie jazdy może znaleźć się kod, który jest podstawą do nałożenia znacznie wyższej kary. Chodzi tutaj o kwotę sięgającą 1500 zł. Ów tajemniczy kod znajduje się na samym dole prawa jazdy (na jego tylnej stronie) - dokładnie w rubryce nr 12. Precyzuje on warunki twoich uprawnień do kierowania autem.  Mowa tu o kodzie 01.06.

Woman learning to drive a car and going reverse.
Woman learning to drive a car and going reverse.

Co oznacza kod 01.06?

Okazuje się, że to często pojawiający się kod na prawie jazdy. Oznacza on ograniczenia zdrowotne, wynikające z wady wzroku. Umieszcza się go w dokumencie, kiedy lekarz stwierdza, że wada wzroku jest na tyle poważna, że musimy prowadzić auto w soczewkach lub okularach. Kod ten obliguje także do udania się w odpowiednim czasie na kontrolne badania lekarskie. Wszystko po to, aby sprawdzić, czy nadal dana osoba jest w stanie prowadzić samochód. Jeśli w trakcie jazdy okaże się, że zatrzyma cię policja i zauważy, że jeździsz bez okularów (chociaż w twoim prawie jazdy znajduje się kod 01.06) - możesz dostać mandat. Jego wysokość to nawet 1500 zł. To samo tyczy się wad słuchu, obowiązku noszenia protez, a także dostosowania samochodu do naszych wymagań.

Obraz

Jakie są kody związane ze zdrowiem?

Tak wygląda lista oznaczeń dotyczących warunków zdrowia i prowadzenia auta.

  • 01.01 - okulary,
  • 01.02 - soczewki kontaktowe,
  • 01.03 -szkła ochronne,
  • 01.04 - szkło matowe,
  • 01.05 - przepaska na oko,
  • 01.06 - okulary lub szkła kontaktowe,
  • 02.01 - aparat słuchowy jedno uszny,
  • 02.02 - aparat słuchowy obu uszny.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także