Masz w domu monsterę? Ona może narobić ci sporo problemów
Od kilku lat nie tracą na popularności, a postawione we wnętrzach dodają mu egzotycznego charakteru. Podpowiadamy czy monstera jest trująca.
12.07.2023 09:18
Zyskały sobie sympatię wielu osób, ponieważ są mało wymagające w uprawie. Miłośnicy roślin decydują się ustawić monstery w pokoju, gdyż mają charakterystyczny kształt liści. Jednak czy to jedyne determinanty przemawiające za ich kupnem? Powinniśmy zastanowić się na tym, jeśli w naszym domu mieszkają dzieci lub zwierzęta.
Czy monstera jest trująca?
Roślina ta w swoich zielonych liściach posiada wysokiestężenie szczawianów wapnia, które są poważnym zagrożeniem zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Szczególnie narażone są na nie koty, które mogą po zjedzeniu monstery zdechnąć. Dodatkowo w roślina ta może wywołać alergię skórną lub bolesne podrażnienia. Również błony śluzowe są narażone na wystąpienie stanu zapalnego. Warto dodać, że sok znajdujący się w łodygach rośliny jest trucizną, a po dostaniu się do m.in. oczu powoduje zapalenie spojówek. Dlatego zawsze pielęgnując monsterę, należy zakładać rękawiczki oraz okulary ochronne.
Pozostałe trujące rośliny doniczkowe
- Anturiumto równie popularna roślina co monstera, która zwraca uwagę swoimi czerwonymi kwiatostanami. Zawiera ona trujące szczawiany wapnia, które są drażniące dla skóry i mogą wywoływać silną wysypkę. Jednak anturium nie zagraża życiu, a objawy zatrucia szybko mijają.
- Bluszcz doniczkowy to udomowiona wersja bluszczu pospolitego. Jest silnie toksyczny dla człowieka. Warto dodać, że zawiera on w sobie liczne saponiny podrażające skórę oraz spojówki oczu. Zjedzenie tej rośliny może powodować zatrzymania oddechu, pojawienia się gorączki, halucynacji, a nawet wymiotów.
- Cyklamen perski, zwany także fiołkiem alpejskim posiada podziemne bulwy, które zawierają liczne saponiny i cyklaminę. Charakterystycznymi objawami zatrucia są nudności, wymioty, biegunka oraz drgawki.
- Difenbachia to piękna roślina, która odznacza się charakterystycznie wybarwionymi liśćmi. Zawiera w sobie kryształki szczawianu wapnia oraz kwas szczawiowy, który powoduje rozpad białek. Sok tej rośliny wywołuje zapalenie skóry, swędzenie i pieczenie.
- Oleander pospolity to roślina trująca dla człowieka. Jej spożycie kończy się zatruciem, drgawkami oraz osłabieniem serca.