×
Wirtualna Polska

Kiedy anturium nie kwitnie, to zawsze robię tę szybko odżywkę i roślina dostaje nowe życie

Czy wiesz, dlaczego anturium nie kwitnie? Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka, dlatego postaraj się zdiagnozować swoją roślinę.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Anturium to niezwykle dekoracyjna roślina, która zachwyca kolorami. Nikt nie jest w stanie przejść obok niej obojętnie. Tak naprawdę wydłużone kolby zwą się właśnie kwiatami, a otaczają je liście przykwiatkowe. To one są mięsiste, mają woskowaną powłokę i cieszą oczy różnymi kolorami (czerwony, pomarańczowy, kremowy, biały). Anturium w stanie dzikim rośnie na Karaibach oraz w Ameryce Południowej i Centralnej. Co ciekawe, należy do tej samej rodziny co skrzydłokwiat, kaladium oraz zamiokulkas.

Jakie warunki lubi anturium?

W warunkach naturalnych anturium żyje w tropikalnej dżungli, więc idealne będzie dla niego jasne stanowisko. Pamiętaj jednak, aby nie stawiać donic w pełnym słońcu, ani w miejscu zacienionym (wówczas kwiaty się nie rozwiną, a liście wydłużą). Najlepsze dla anturium będzie okno wschodnie lub zachodnie. Musisz też zadbać o właściwą ziemią. Powinna być kwaśna i torfowa o pH w zakresie od 4,5 do 5,5. Co więcej, w donicy nie może zabraknąć dodatku kompostu, piasku lub ziemi liściastej. Anturium nie lubi zastojów wodnych ani nadmiernego przesuszenia. W okresie jego silnego wzrostu (kwiecień-sierpień) ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. Najlepsza dla tej rośliny jest miękka woda deszczowa. Co więcej, potrzebuje dużej wilgotności powietrza, więc możesz liście spryskiwać miękką wodą.

dlaczego anturium nie kwitnie, fot. gettyimages

dlaczego anturium nie kwitnie, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Włóż do portfela jedną gałązkę. Ten starodawny rytuał przyciąga pieniądze!

Dlaczego anturium nie wypuszcza kwiatów?

Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka. Oczywiście sprowadzają się one do niewłaściwej pielęgnacji. Anturium nie kwitnie ze względu na:

  • stosowanie zbyt dużych dawek nawozu,
  • ekspozycja na przeciągi,
  • niewłaściwe podlewanie,
  • niezapewnienie roślinie czasu spoczynku,
  • niedostateczny dostęp do światła,
  • za niska temperatura w pomieszczeniu.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Natomiast jeżeli spełniasz wszystkie wymogi pielęgnacyjne, a anturium nadal nie zawiązuje kwiatów, to zrób szybką odżywkę. Łyżeczkę drożdży rozpuść w litrze wody. Taką miksturą podlewaj roślinę co dwa tygodnie. Drożdżowy nawóz możesz też stosować do odżywiania innych roślin doniczkowych. On pobudzi je do wzrostu oraz kwitnienia.

dlaczego anturium nie kwitnie, fot. gettyimages

dlaczego anturium nie kwitnie, fot. gettyimages

Zobacz również: Tak pozbędziesz się złej energii ze swojego domu i odzyskasz dobry nastrój. Wtedy przyjdą też pieniądze

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować