Mechanik zdradził mi, co robić, by szyby auta nie zamarzały. Skrobaczka poszła w odstawkę
Jesienią i zimą kierowcy szukają, gdzie się da sposobów na to, jak skutecznie i szybko usunąć lód z szyby. Niestety, sprawa nie jest taka prosta. Choć w internecie można znaleźć wiele sztuczek, niektóre są nie tylko nieskuteczne, ale też szkodliwe. Podpowiadamy, co naprawdę pomaga pozbyć się szronu.
Odmrażanie szyb pokrytych szronem lub skutych lodem to zmora każdego kierowcy. Niestety, zadanie należy wykonać precyzyjnie. Jazda z tylko częściowo oskrobanymi szybami jest niebezpieczna i może zakończyć się mandatem. Za jazdę na tzw. czołgistę możesz zapłacić nawet 3000 zł. To zdecydowanie się nie opłaca, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie usunąć lód z szyby. Zebraliśmy kilka sztuczek, które mogą w tym pomóc.
Czym skrobać szyby?
Wydawać by się mogło, że to oczywiście, ale nie dla wszystkich. W internecie można znaleźć różne porady dotyczące tego, jak usunąć lód z szyby, a także jakie narzędzie wybrać. Polecane są m.in. stare karty bankomatowe lub płyty CD. Żadne z tych rozwiązań nie zastąpi starej, dobrej skrobaczki. Warto zainwestować i wybrać narzędzie wysokiej klasy, które zagwarantuje ci wygodne i efektywne pozbycie się lodowej warstwy bez niszczenia szyb. Potraktuj to jak inwestycję w swoje bezpieczeństwo oraz komfort.
Jak parkować, żeby na szybach było mniej szronu?
Duży wpływ na to, jak wiele czasu zajmie ci skrobanie szyb, ma to, gdzie parkujesz auto. Jeśli posiadasz garaż, zdecydowanie powinieneś z niego korzystać — wtedy szron w ogóle nie będzie dla ciebie problemem. Jeśli nim nie dysponujesz, staraj się parkować auto jak najbliżej ściany domu. Wtedy ogrzeje je ciepło z nagrzanych murów. Obie te metody najczęściej sprawdzają się głównie w przypadku osób mieszkających w domkach. A co z mieszkańcami blokowisk? Jeżeli nie możesz zostawić samochodu blisko ściany budynku, w którym mieszkasz, staraj się parkować tak, by przednia szyba była skierowana na wschód. Dzięki temu promienie wschodzącego słońca ogrzeją ją i roztopią lód. Ostatnią opcją jest zabezpieczenie przedniej szyby specjalną matą. Jeśli jej nie posiadasz, możesz użyć zwykłego koca, a nawet kawałka kartonu. Pamiętaj jedynie, by nie zostawiać ich na szybie w wietrzne noce, żeby nie porwały ich silne podmuchy.
Jak inaczej zabezpieczyć szyby na noc?
Wśród patentów na to, jak usunąć lód z szyby często wymienia się używanie sprayów odmrażających. Niewiele osób wie, że można zastosować je również do tego, by zapobiec powstawaniu szronu. Wieczorem spryskaj środkiem szyby i wypoleruj je suchą szmatką. Dzięki temu będą mniej podatne na oblodzenie, które zwykle pojawia się w nocy.
Jak usunąć lód z szyby?
Usunięcie szronu z szyb wymaga czasu. Pamiętaj, że nie da się zrobić tego w kilka sekund. Bądź cierpliwy i unikaj stosowania sztuczek, które mają w magiczny sposób sprawić, że lodowa warstwa szybko zniknie. Wiele z nich może zniszczyć szkło.
- W żadnym wypadku nie polewaj szyb wrzątkiem! Różnica temperatur może sprawić, ze szkło pęknie. Nawet jeśli tak się nie stanie, gorąca woda da efekt tylko na chwilę. Później schłodzi się i zamarznie na szybie.
- Nie uruchamiaj wycieraczek, gdy na szybie znajduje się szron. Nie usuną go. Jedyny efekt będzie taki, że szybciej się zniszczą.
- Jeśli masz środek odmrażający, spryskaj nim szyby i zostaw na chwilę na powierzchni. Kiedy lód się roztopi, koniecznie przetrzyj szybę szmatką. Pamiętaj, że odmrażacz zawiera wodę. Jeśli jej nie zetrzesz, szkło ponownie pokryje zamarznięta warstwa.
- Jeżeli nie masz płynnego odmrażacza, użyj skrobaczki. Następnie wsiądź do auta i nastaw ciepły nawiew na szyby, by usunąć pozostałości szronu. Pamiętaj, że nie możesz odśnieżać samochodu przy włączonym silniku — grozi za to mandat w wysokości 300 zł.