PoradyLajfhakiMewy nad morzem jedzą mi z ręki. Chcę je dokarmić, a inni mówią, że przez to im szkodzę

Mewy nad morzem jedzą mi z ręki. Chcę je dokarmić, a inni mówią, że przez to im szkodzę

Czy dokarmiać mewy? fot. Gettyimages
Czy dokarmiać mewy? fot. Gettyimages

09.06.2023 15:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Będąc nad morzem lub zbiornikiem wodnym, można spotkać te głośne ptaki, które charakteryzują się białym upierzeniem. Żyją tam, ponieważ mają dostęp do stałego źródła pożywienia. Podpowiadamy, czy dokarmiać mewy.

"Morza szum, ptaków śpiew..." to charakterystyczny klimat nadmorskich miejscowości, które oferują wiele atrakcji oraz tworzą niezapomnianą aurę. Jednak czy — chcąc nagrodzić je za szczególnie donośne odgłosy — możemy podzielić się z mewami chlebem? Czy wolno je dokarmiać, a jeśli tak — to czym? Sprawdź, jak wygląda życie i jadłospis tych ptaków.

Nie wszyscy wiedzą, co jedzą mewy

Zwierzęta te jedzą wszystko — dosłownie, a swój jadłospis dostosowują do dostępnego pokarmu. Najczęściej żywią się rybami, mięczakami, padliną oraz roślinami. Potrafią latać bardzo nisko nad powierzchnią wody w poszukiwaniu pożywienia. Natomiast z mułu i piasku mewy wygrzebują ślimaki oraz małże, a lubią też owady. Często zajadają się resztkami pozostawionymi przez ludzi np. w koszach lub kubłach na śmieci. Nierzadko można spotkać mewy w pobliżu lokali gastronomicznych.

A selective focus of two seagulls perched on a wooden handrailing near a shore
A selective focus of two seagulls perched on a wooden handrailing near a shore

Czym i kiedy dokarmiać mewy?

Warto pamiętać, że ptaki te powinny otrzymać bezpieczny i odpowiedni pokarm bogaty w białko, świeże ryby oraz owoce morza. Można też dokarmiać mewy jajkami oraz chudym i surowym mięsem, które nie będzie doprawione. Na dodatek mewy są ptakami dzikimi, które nie wymagają stałego dokarmiania. To jednak nie zmienia faktu, że podczas mroźnej zimy należy pomóc tym (i innym) zwierzętom, ponieważ zbiorniki wody są skute lodem na kilka tygodni, a nawet miesięcy. Przed nakarmieniem ptaków należy upewnić się, czy są ku temu powody. Istotne jest, aby karmić mewy bezpiecznie, czyli z dala od ruchliwych ulic, najlepiej przy użyciu pojemnika, a nie ręki. Ważna jest także pora dnia, a najlepszy będzie do tego poranek i wczesne popołudnie, aby nie zaburzać rytmu dobowego zwierzęcia. Kiedy mewa jest już najedzona, to należy posprzątać pozostałe resztki.

Hovering seagull against the sky
Hovering seagull against the sky

Jakie są plusy i minusy dokarmiania mew?

Temat dokarmiania dzikich zwierząt zawsze wzbudzał kontrowersje, ponieważ nie skupia się on na konkretnym gatunku, ale całej grupie zwierząt. Wielu uważa, że mewy żyjące nad zbiornikami wodnymi powinny samodzielnie łowić pożywienie, ponieważ na tym polega ich dzikość. Jeśli natomiast będą karmione, to mogą iść na łatwiznę i stracić umiejętności łowieckie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także